Nii, oled just loginud WordPressi adminnina sisse ja kirjutanud oma lugejatele valmis ühe hea postituse. Oled juba avaldamise nuppu vajutamas, et naasta igapäeva toimetuste juurde tagasi.. Aga.. pea hoogu! Kui soovid, et sisu, mille kirjutamise alla oled omajagu aega pannud, jõuaks ka inimesteni, kes antud teemat otsingumootoritest päriselt otsivad, siis pead veenduma, et Sinu loodud sisu on ka SEO-sõbralik.
WordPressi kodulehe optimeerimine ei pea oleme keeruline. Selles postituses näitame lihtsaid ja jõukohaseid muudatusi, mida saad oma sisu jaoks teha, et see mitte ainult ei meeldiks lugejatele, vaid ka Google’ile ja teistele otsingumootoritele.
Alustame!
1. Märksõnad
Märksõnad on siiani üheks väga oluliseks SEO osaks, nii et enne kui hakkad üldse sisu looma, siis soovitame teha märksõnade analüüsi. Nii saad teada, mida inimesed täpselt otsivad ja kuidas seda enda kasuks tööle panna.
Näiteks Ahrefsi näitel on märksõnale “SEO course” (SEO-kursus) tehtud iga päev kuskil 11 000 otsingut üle maailma, aga märksõnale “SEO guide” (SEO-juhend) ainult 2 000. Seda infot meeles hoides on mõistlik fokusseerida sellele sisule ja märksõnale, mis ka rohkem lugejaid enda juurde meelitavad.
2. Pealkiri
See on Sinu artikli või blogipostituse esimene element, mida külastajad otsingutulemuste lehel näevad ja mis paneb nad lõpuks otsustama, kas nad soovivad rohkem selle teema kohta teada saada või mitte. Veendu, et pealkiri oleks kaasahaarav, sest nii meelitad rohkem lugejaid oma lehele.
Soovituste kohaselt peaksid pealkirjad olema 50–70 tähemärki pikad, aga Google ise tegelikult piiri ette ei sea. Zippy tehtud uuringust aga selgub, et Google kirjutab automaatselt ümber kuskil 61% pealkirjadest, et pakkuda otsijatele täpsemat teavet lehe kohta.
3. Metakirjeldus
Teine kõige olulisem asi, mida otsing Sinu artikli kohta näitab, on metakirjeldus. See kirjeldus peaks lühidalt selgitama, millest Sinu artikkel/blogipostitus räägib, ja võimaldama lugejal aru saada, kas nad leiavad sealt enda jaoks vajaliku info või mitte.
Yoast soovitab hoida metakirjeldused vahemikus 120–155 tähemärki. Ilma vastava pluginata ei saa WordPressis metakirjeldusi seadistada, seega soovitame endale mõni selline plugin installida (räägime sellest lähemalt kümnendas punktis).
4.URL Slug
See on Sinu artikli tegelik URL ilma domeeninimeta. Püüa hoida see lühike, kuid paku sisu kohta piisavalt üksikasju, kasutades samal ajal oma artikli põhimärksõna(sid).
Google Search soovituste kohaselt peaksid veenduma, et URL on lihtne ja kirjeldav ning sisaldab Sinu võtmefraasi. URL-is kasutatavad märksõnad soovitame eraldada üksteisest sidekriipsuga. Väldi allkriipse, pikki loetamatuid sõnu või numbreid.
5.Pealkirja struktuur
SEO hea tava kohaselt on mõistlik kasutada kirjeldavaid pealkirju, mis aitavad lugejatel Sinu sisus hõlpsalt navigeerida. Samuti on oluline sisu hierarhiliselt struktureerida – H1, millele järgneb H2 ja nii edasi. Veendu, et Sinu artiklil oleks ainult üks H1 silt ja et Sa ei jätaks hierarhias tasemeid vahele. Lisainfo ja näidete saamiseks soovitame vaadata Google’i soovitusi pealkirjade kohta.
6. Paragrahvid
Selleks, et lugejatel oleks võimalikult lihtne Sinu postituses navigeerida, siis soovitame sisu jagada lõikudeks. Rõhutame, et märksõnade lisamine sisusse on vajalik, aga sellega ei tohiks üle pingutada.
7. Väldi sisu dubleerimist
Google ja teised otsingumootorid armastavad ainulaadset ning põhjalikku sisu, seega veendu, et Sinu sisu oleks tähelepanuväärne ja väldi suurte tekstiosade kopeerimist. Kui siiski on mingil põhjusel vaja sisu dubleerida, siis soovitame lugeda Content Marketing Institute veebilehte, kuidas seda teha õigesti.
8. Pildid
Pildid on vajalikud, et loodud sisu paremini illustreerida. SEO vaatenurgast peaksid arvesse võtma järgnevat:
- Veendu, et pilt oleks veebi jaoks optimeeritud ja hea suurusega. Piltide optimeerimiseks on olemas mitmeid tööriistu.
- Pildi nimi peaks selgitama pildi sisu väga lühidalt, näiteks “iphone.jpg” asemel “iphone-13-mini-red.jpg”.
- Pildil oleva sisu kirjeldamiseks kasuta alt-tagi. Kui soovid rohkem selle teema kohta lugeda, siis soovitame jälle Google Searchi enda juhendiga tutvuda.
9.Lingid (sisemise ja välised)
Lingid on otsingumootoritele justkui “häälteks”. Otsingumootor tõstab Sinu sisu ettepoole, kui Sul on palju häid hääli autoriteetsetelt veebilehtedelt. Monetize.info lehelt leiad mõned näpunäited, kuidas tagasilinke (backlinks) oma värskelt loodud artiklile või blogipostitusele saada.
Samuti peaksid ka ise viitama tekstis linkidele, kus lugejad saaksid täiendava infoga tutvuda. Sama kehtib ka siselinkidele ehk oma postitusse tuleks lisada asjakohaseid viiteid näiteks teistele olemasolevatele blogipostitusele Sinu lehel. Soovitame ka vanu postitusi uute linkidega täiendada.
10. SEO pluginad
SEO pluginaid on mitmeid (nt Yoast, Rank Math, SEO Press, All in One SEO). Plugins aitavad Sinu veebilehe sisu otsingumootorite jaoks hõlpsasti optimeerida. Soovitame kõik nimetatud pluginad läbi vaadata ning valida endale see, mis kõige rohkem meeldib.
Kokkuvõte
Ülemised kümme punkti ei ole kindlasti täielik ülevaade SEO-st, aga alustamiseks sellest kindlasti piisab. Kui vajad rohkem nõu, kuidas oma sisu optimeerida või mida üldse tegema peaks, siis võid alati meiega ühendust võtta.
Kui Sind SEO teemad huvitavad, siis soovitame lugeda ka: