Kas teadsid, et Google võib su kodulehe SEO pattude pärast otsingutulemustest välja praakida?
Ühel hetkel jõuab kodulehele järjest enam uusi külastajaid ning mida rohkem uut infot veebi üles laed, seda paremini märkad, et lõviosa liiklust saabub kodulehele just Google’i otsingumootori kaudu.
Kuid siis keeratakse äkki kraan kinni.
Kogu kodulehe sisu on ootamatult ning ilma ühegi hoiatuse või hädasignaalita Google’ist haihtunud. Sa oled kadunud, nagu poleks sind kunagi olemas olnudki.
Kõige hullem on see, et sa ei tea, miks see juhtus. Tundub nagu oleks Interneti kõige suurem ja alatum kiusaja su läbi klohminud ning seejärel haavatuna vedelema jätnud – ilma, et aru saaksid, millega selle nahatäie ära teenisid.
Seda juhtub kogu aeg.
Google’i toimimise põhitõed
Google täiustub kogu aeg.
Spämmerite välja filtreerimiseks kohendatakse Google’i algoritme iga päev. Lisaks tehakse iga aasta või paari järel ulatuslikud uuendused, mis põhjustavad otsingutulemuste edetabelites tohutuid nihkeid peaaegu kõigi internetikasutajate jaoks.
Tulemuseks on tõsiasi, et mis töötab täna, ei pruugi seda teha homme ning seda tõde võib olla valus kogeda.
Vanasti Google’i reeglitega eksimisega eriti suuri karistusi ei kaasnenud. Tõsi, võis küll ilma jääda teatud eelistest, kuid otsingutulemuste positsiooni ei langetatud. Kodulehtede ärakadumist ei tulnud samuti ette.
Tänapäeval rakendatakse karistusi palju kergemini. Isegi, kui sa ei tee midagi nii hullu, et musta nimekirja sattuda, võid millegagi eksides märgata siiski otsingutulemuste positsiooni langemist üleöö ja kuni tosina lehekülje võrra.
Mille eest sind täpsemalt vastutusele võetakse?
Süüteoregister muutub kogu aeg, kuid järgmiseks toon välja 6 pattu, millest Google’i otsingumootoris puhtalt välja ei tule.
1. patt: Linkide ostmine
Kas oled märganud reklaame, kus niinimetatud SEO-firmad lubavad sulle tühise summa eest sadu linkimisi ja positsiooni otsingutulemuste esilehel?
Parem hoia neist eemale ja seda järgnevatel põhjustel:
Peaaegu eranditult tulevad need linkimised halva mainega kodulehtedelt ja spämmerite sotsiaalmeedia-kontodelt. Niisuguste linkijate kaasamine on umbes sama hea kui tuntud narkodiilerilt saadud soovituskirjaga tööle kandideerimine. Ehk tekitad endale rohkem kahju kui kasu.
Pole vahet, kui nutikad nad on. Mõned sellistest firmadest väidavad, et Google ei suuda neid kunagi tuvastada, kuna spämmilingid viitavad vahelingile ja tekitavad „lingiratta“ või „lingipüramiidi“. Eeldatavasti peaks see sind kaitsma.
See võib isegi täiesti toimida, aga ainult mõnda aega. Nagu juba mainitud, areneb Google kogu aeg. Isegi kui nad sind hetkel kätte ei saa, juhtub see varem või hiljem ikka. Ja see juhtub alati.
Kuidas siis kõige õigemini toimida?
Ära osta (ega müü) linke. Punkt.
2. patt: Valede kataloogidega ühinemine
Kodulehte lingikataloogi pannes küsiksin esmalt paar küsimust:
- Kas see kataloog lükkab URL-aadresse ka tagasi? Kui iga URL vastu võetakse, on see kataloog lihtsalt lingilist või kõigile tasuta kättesaadav lingiveeb.
- Milline on kataloogi hõlmatud linkide kvaliteet? Oletame, et kataloog lükkab küll 25% esitatud linke tagasi, kuid aktsepteeritud lingid on ikkagi madala kvaliteediga või sisaldavad spämmi. See ei näita kataloogi kvaliteeti heas valguses.
- Kas kataloogi kuulumine maksab midagi ning mis on selle tasu eesmärk? Kõrge kvaliteediga kataloogi tasu katab URL-aadressi professionaalseks hindamiseks tehtava töö ja aja.
Lingikataloogid on kahtlemata ühed kõige valestimõistetumad SEO-vahendid.
Kunagi kuulusid need iga uue kodulehe lansseerimiskampaania juurde, kuna kodulehe lisamine paari erialaspetsiifilisse lingikataloogi tagas kiire hüppe otsingutulemustes.
Tundub loogiline, kas pole? Kui koduleht räägib surfamisest, on mõistlik lisada see kõikidesse surfiteemalistesse lingikataloogidesse.
Sellega võib aga kaasneda üks suur probleem.
Google näeb veebis eri mainega „naabruskondi“. Kui su koduleht leiab tihedat mainimist usaldusväärsete ja mainekate veebide kõrval, elad n.ö „hea mainega linnaosas“. Kui kõik su linkimised tulevad lehekülgedelt, mis lingivad ühtlasi tuhandeid spämmiveebe, oled Google’i silmis pärit „kahtlasest linnaosast“.
Millises „linnaosas“ tegutsevad lingikataloogid?
Kahtlases, kas pole? Kuna igaüks võib nendega liituda, muutub enamik lingikatalooge kiiresti prügimäeks. Isegi kui sinu kodulehe kavatsused on täiesti õilsad, langeb selle maine n.ö halbade kaaslaste tõttu.
See ei tähenda muidugi, et kõik lingikataloogid oleks pahad. Kui lisad oma kodulehe korralikku kataloogi, mille kvaliteeti hindab päris inimene, võid sellest igati kasu saada, kuna sind ümbritsevad kvaliteetsed „kaaslased“.
Ehk lingikataloogidega käib asi nagu eluski: „ütle mulle, kes on su sõbrad, ja ma ütlen sulle, kes oled sa ise!“
3. patt: Artiklikaubandus
Kas oled kunagi kuulnud artiklite turustamisest?
See trend lõi laineid umbes aastal 2008. Asi käis nii, et pärast blogiartikli kirjutamist tehti sellest põgusate sõnastusmuudatustega mitu versiooni ning pandi üles erinevatele tasuta artikleid koondavatele veebilehtedele. Vahetuskaubana linkisid need leheküljed tagasi artiklisaatja kodulehele.
See toimis.
Tänapäeval enam mitte eriti. Paljud tegelevad artiklikaubandusega jätkuvalt, kuid tegu on väljasureva tehnikaga ning seda järgmistel põhjustel:
Mäletad, et Google saab iga päev üha targemaks?
Artiklikaubandus oli populaarne seetõttu, et näiteks ühe blogipostituse jagamine viie erineva versioonina tõi kodulehele tagasi paarkümmend linkimist. Google nägi erinevaid artikliversioone ainulaadsete tekstidena, mistõttu ei kaasnenud karistusi duplikaatsisu tootmise eest.
Aastatega on Google’i algoritmi sedavõrd arendatud, et see suudab väikeste erinevustega tekste järjest paremini kindlaks teha. Aastaid otsingutulemuste tipus trooninud artiklid langevad loogu, kuna Google tunneb ära, mis need tegelikult on: spämm!
Mõistagi ei peaks sellest järeldama, nagu oleks teistele veebilehtedele artiklite kirjutamine halb mõte. Külalisena blogimine on hoopis üks kõige tõhusamaid strateegiaid iseenda kodulehe populaarsuse kasvatamiseks: külalisblogijana kirjutad ainulaadset sisu usaldusväärsele veebilehele, mida ümbritsevad ühtlasi kümned teised autoriteetsed veebid.
Artiklikaubandus on seevastu Google’i lollitamise üritus, kuna toodad duplikaatsisu kahtlastele kodulehtedele, mis on täidetud eikellegi loodud materjaliga. Nii toimides ootavad sind taas süüdistused halva mainega seltskonnas figureerimise eest.
4. patt: Märksõnadega ülepingutamine
„Tekstisisu täitmine märksõnade või numbritega toob kaasa negatiivse kasutajakogemuse ning võib kahjustada kodulehe positsiooni otsingutulemustes.“ Google
Lähme korraks tehniliseks.
Tekstisisu täistoppimine märksõnadega („keyword stuffing“) tähendab tekstis sama märksõna korduvat kasutamist, et saada otsingutulemustes parem koht. Oletame näiteks, et tahad oma kodulehele saada inimesi, kes sisestavad Google’i otsingusse „šokolaadiküpsised“. Märksõnadega ülepingutamine näeb sel juhul välja umbes nii:
„Šokolaadiküpsised on nii maitsvad! Meie šokolaadiküpsised on valmistatud spetsiaalse vanaemade traditsioonilise šokolaadiküpsiste retsepti järgi ning tulemuseks on parimad šokolaadiküpsised, mida kunagi maitsnud oled!“
Kogu sedatüüpi tekst võib sisaldada sõna „šokolaadiküpsised“ kümneid kuni sadu kordi. Lisaks faktile, et niisugune tekst pole keeleliselt loomulik, on seda peaaegu võimatu lugeda.
Märksõnade toppimine on ka strateegiliselt rumal ning seda järgmistel põhjustel:
Märksõnatihedus moodustab Google’i algoritmist ainult pisikese osa. Keegi ei tea seda suurust täpselt, kuid oma kogemuse põhjal pakuksin selleks 5%. See on põhimõtteliselt tähtsusetu selliste faktorite kõrval nagu domeeni maine ja usaldusväärsed lingid.
Asjatu sõnaloopimine võib sulle kalliks maksma minna.
Google seab oma esimeseks prioriteediks kasutajakogemuse. Kui kõik otsingutulemustes kuvatud tekstid oleks märksõnu täis topitud, ei tahaks neid keegi lugeda ning usaldust kaotaks ka Google ise. Seega ei hakata selliseid tekste kunagi tolereerima ning SEO-ekspertide hinnangul praagitakse märksõnu kunstlikult täis topitud sisu aktiivselt otsingutulemustest välja.
Isegi kui seda ei tehta ning Google’i karistusest pääsed, mõtle: kes hakkab sinu arvates niisugust sisu linkima? Igatahes mitte ükski autoriteetne veebileht. Kuna linkimine on aga palju tähtsam osa algoritmist, norid ise oma kodulehele hukatust.
Mida soovitan?
Kodulehe sisu koostamise algjärgus ära mõtle üldse märksõnadele. Keskendu originaalse sisu loomisele ning võimalikult paljude linkimiste pälvimisele. Pärast piisava autoriteedi saavutamist täienda kõige populaarsemaid kodulehetekste mõnede märksõnadega, kuid ilma neid ebaloomulikuks muutmata.
Jah, sedasi võid küll mõne võimaluse mööda lasta, kuid autoriteetse kodulehe ülesehitamise šansid on ilma märksõnadega punnitamata palju-palju kõrgemad. Usu mind.
5. patt: Ebaloomulikud ankrutekstid
Ankrutekstide vorpimine on veel üks näide sellest, kuidas üht pisikest osa Google’i algoritmist liiga oluliseks peetakse.
Kui sa ei tea, mida ankruteksti all silmas peetakse, siis see on tekstisisese lingi sisse haaratud tekst. Näiteks selles lauses ankrutekst ongi „ankrutekst“.
Kui Google teeb valikut, millistele kodulehel esinevatele sõnadele otsingutulemustes viidata, otsib ta vihjeid tihti ankrutekstidest. Kui palju inimesi lingib ankrutekstis „parimad naljad“ sinu kodulehele, on tõenäoline, et sealt leiab tõesti parimad naljad.
Üllatus-üllatus, osad koduleheomanikud üritavad seda süsteemi mõistagi haneks tõmmata. Nad ehitavad eelnevalt mainitud halva mainega tehnikaid kasutades linke ning haaravad ankrutekstidesse termineid, millega loodavad oma positsiooni otsingutulemustes parandada.
Aga kui loomulik see välja näeb?
Mitte igaüks ei kasutaks sinu sisule linkides täpselt sama ankruteksti. Kasutada võidakse näiteks lühemat ankruteksti nagu „naljad“, seonduvat fraasi nagu „pani mind naerma“ või lihtsalt puhast URL-aadressi ilma ühegi ankrutekstita.
Sama ankrutekstiga oma kodulehele kunstlikke linkimisi tekitades karjud Google’ile põhimõtteliselt näkku, et üritad süsteemi lollitada. Tõenäoliselt saad selle eest peagi karistada.
6. patt: Katkised lingid
„Kontrolli oma kodulehe katkisi linke ja HTML-i korrektsust.“ Google
Viimaseks räägime kõige salakavalamast patust – katkistest linkidest.
Aja jooksul koguneb igale kodulehele linke, mis enam ei tööta. Teised veebilehed kaovad, liiguvad või muutuvad, mistõttu sinu lingitud materjali enam ei eksisteeri.
Kui katkised lingid nii tavalised on, miks siis Google sind nende eest karistab?
Ürita asja näha Google’i vaatenurgast:
Milline on ajakohasem koduleht: viie katkise lingiga või mitte ühegagi? Milline neist tagab parema kasutajakogemuse?
Isegi kui kõik teised faktorid on võrdsed, saab ilma katkiste linkideta koduleht otsingutulemustes tõenäoliselt parema positsiooni.
Ära satu aga paanikasse, sest kõik muud faktorid pole peaaegu kunagi võrdsed. Nagu paljud teisedki algoritmi muutujad, millest siin rääkinud oleme, on ka katkistel linkidel vaid väike tähtsus.
Seda pattu on aga lihtne lunastada. Kord või kaks aasta jooksul võta lahti Google Webmaster Tools ning paranda ära kõik kätte näidatud katkised lingid. Võid mõnede vahelehtede külastatavuses märgata kohe väikest hüpet ülespoole.
Kas oled juba mures?
Pärast selle info lugemist võib tekkida tunne, nagu jalutaksid miiniväljal, kus iga vale liigutus võib tähendada nähtamatut surmalõksu ja õhku lendamist. Arvatavasti ei kujutanud sa ette, et SEO võiks nii ohtlik olla.
Hea uudis on aga see, et asjad ei pea sugugi nõnda olema. Enamasti satuvad Google’iga probleemidesse kas teadlikult tulega mängivad SEO-friigid või valede isikute nõu kuulanud süütud kannatajad.
Kui sa ei tea SEO-st midagi, ent ei tee midagi muud peale suurepärase sisu loomise ja külastajatega suhtlemise, oled suure tõenäosusega probleemide eest kaitstud. Nii võiksid asjale läheneda kõik koduleheomanikud, vähemalt alguses.
Selle asemel, et parema külastatuse nimel Google’i algoritmiga manipuleerida, loo sellist sisu, mis tõepoolest väärib kohta otsingutulemuste esilehel, promo seda täiega ja oota, kuni Google asjast kinni haarab. Google’i eesmärk ongi ju lõppude lõpuks parimate asjade tõstmine poodiumi tippu.
Google’i otsingus liidripositsioonile pääsemise profistrateegial pole niisiis mitte midagi tegemist lingipüramiidide, märksõnatiheduse või muu eelpool mainitud jamaga. Kogu saladus on kolmes lihtsas sammus:
- Loo uudset ja silmatorkavat sisu;
- Pane inimesed sellest rääkima;
- Oota, kuni Google asja üles korjab;
Liiga lihtne?
Võib-olla, kuid täpselt seda Google sinult ootab.
Miks siis midagi muud teha?
Tutvu ka meie teenustega:
- Kodulehe valmistamine & Kodulehe tegemine
- E-poe valmistamine & E-poe tegemine
- Online broneerimissüsteem
- Kodulehe turvalisus & E-poe tutvalisus
Tasub teada: