Hästi töötav e-poe tooteleht püüab publiku pilku ning teeb külastajatest ostjad.
Paljude e-kauplejate arvates on e-poe tooteleht üksnes kõrge resolutsiooniga foto koos detailse tooteinfoga.
Kuigi pilt ja tekst on kahtlemata olulised, lähened üksnes neile lootma jäädes asjale liiga lihtsustatult.
Selles postituses analüüsin elemente, mis teevad tootelehe külastaja jaoks paeluvaks ning millele peaksid konkurentsis püsimiseks tähelepanu pöörama.
Toodete URL-aadressid peavad olema prioriteetsed
Alustame ühest kriitilise tähtsusega asjast, mida tihti ignoreeritakse – tootelehtede URL-ide optimeerimisest. Kahjuks tean kümneid e-poode, mis ei pea URL-i üldse tootelehe osaks, ammugi siis veel üheks kõige tähtsamaks.
Paraku nad eksivad. Selle olulise fakti eiramine võib pidudada tõsiselt su kodulehe klikkimismäära (CTR), eriti otsingutulemustes.
Pea meeles, et külastajal on internetiostudeks sõna otseses mõttes tuhandeid valikuid. Ta valib sellise kaupleja, kellega ta rahul on.
URL-aadress peab väljendama täpselt, kuhu kasutaja sellele klikkides maandub, seega peab see vastama otsingusõnadele.
Õppetund: SEO-sõbralikud URL-aadressid pole tähtsad mitte ainult otsingumootorites parema asendi saamiseks. Need vastavad ka kliendi peamistele küsimustele ning tõstavad tema teadlikkust.
Mõtle pealkirjad hoolikalt läbi
Pealkirjad peaksid olema SEO-sõbralikud, kuid SEO-sõbralikkuse ja üleoptimeeritud märksõnade vahel on habras piir.
Haaravad ja atraktiivsed pealkirjad tõstavad märkimisväärselt klikkide arvu.
Oletame, et sisestad otsingumootorisse „kodulehe tegemine“ ning leiad samatähenduslikke märksõnu täis topitud pealkirja. Nüüd võrdle seda teise lehega, mille märksõnad on potentsiaalsete klientide ja otsingumootorite rõõmustamiseks korrektsed. Kummal klikiksid?
Mina valiksin esimese, kuna selle sõnum on selge ning see vastab täielikult otsingule.
Seega, kui tooteleht on täis oletuslikke märksõnu, on sul tegelikult vähem klikkide saamise võimalusi.
Õppetund: Pealkirjad on tähtsad otsingumootorite, aga ka sinu sihtgrupi jaoks. Veendu, et tootelehtede pealkirjad oleks hästi läbi mõeldud, sisule vastavad ning annaksid sõnumi edasi vähem kui 65 tähemärgiga.
Kasuta alati kõrge resolutsiooniga tootepilte
Hea ülesehitusega pildisektsioon on tootelehe kõige tähtsam osa, mis püüab kindlasti külastaja tähelepanu.
Mida selgem on tootefoto, seda enam huvi külastajas äratad. Just pildi alusel otsutab inimene, kas tegemist on ikka tootega, millele ta soovib oma raha kulutada.
Tootefotode osas peaksid jälgima järgmisi asju:
Pildisuurus
Kõrgest resolutsioonist rääkides ei pea ma silmas üksnes pildi kvaliteeti, vaid ka selle suurust. Pilt peab olema piisavalt suur, et külastaja näeks selgelt toote detaile ning saaks ettekujutuse sellest, missuguset toodet ta tulevikus käes hoiab.
Liiga väikesed või suured (ekraanile mittemahtuvad) pildid mõjuvad kasutajakogemusele negatiivselt ning põhjustavad külastajate lahkumist kodulehelt.
Parim taktika on kasutada sama suurusega pilte ning võimaldada külastajal neid detailide nägemiseks suumida.
Erinevad nurgad
Kui tahad inimesi oma kaupa ostma panna, too välja kõik detailid. Tavalised pildid on kahedimensioonilised. Kui pildistad tooteid iga nurga alt, lood kolmedimensioonilise illusiooni ning annad potentsiaalsetele klientidele realistlikuma ülevaate, kuidas üks või teine toode päriselt välja näeb.
Näiteks elektroonikaseadmete nagu mobiiltelefonide, süle- ja tahvelarvutite puhul on oluline näidata inimestele erinevaid nurki, et nad hoomaksid toote pikkust ja laiust ning saaksid ettekujutuse, kuidas see lähedalt välja näeb või käes tundub.
Moebrändi puhul proovi näidata sama kleiti erineva välimusega modellide seljas. Nii saab külastaja paremini aimu, kuidas just tema sinu poest ostetud kleidis väljas võiks näha.
Õppetund: Tootelehti optimeerides võta kasutusele kõrge resolutsiooniga ning erinevate nurkade alt tehtud pildid. Nii saavad külastajad parema ettekujutuse mitte ainult toodete välimusest, vaid ka sellest, kuidas need võiksid tunduda ning ostutehingute arv kasvab suure tõenäosusega.
Tootevideod
See on lihtne ning muutub e-kaubanduse maailmas üha tähtsamaks. Meeldigu see sulle või mitte, kuid videod teevad müükidega imesid.
Videote kasutamisega seoses tekib erinevaid küsimusi, eriti mis puudutab e-kaubanduse tehnilisi aspekte. Näiteks – milline on parim videote lisamise meetod? Kas peaksid kasutama sisuedastusvõrku (CDN), videod YouTube’i üles laadima ning kodulehel nende embed-linke kasutama või hoopis midagi muud tegema? Uuri selle teema kohta lähemalt.
Õppetund: Tootevideo on müüke parandav trump sinu taskus. Kui oled skeptiline, investeeri videotesse esialgu ainult natuke ning vaata, kas tehingute arv kasvab. Kui see taktika töötab, planeeri kõrge kvaliteediga videote tegemine ning nende regulaarne avaldamine oma eelarvesse.
Ole tootekirjeldustes loominguline
Tootelehe kirjelduse osa on oluline kahest aspektist. Kõigepealt aitab see sind otsingumootorites. Originaalsed, kvaliteetsed ja märksõnadele orienteeritud tootekirjeldused parandavad su e-poe nähtavust otsingumootorites, kui inimesed otsivad toodetega seotud märksõnu. Teiseks haarab hästi kirjutatud tootekirjeldus külastajat ning soodustab tema ostuotsust.
Kui su kodulehel on tuhandeid tooteid, on unikaalsete ja kvaliteetsete tootekirjelduste kirjutamine paras väljakutse. Pead seda aga frustratsioonile vaatamata tegema või riskid arvestatava hulga potentsiaalse liikluse ja ostjate kaotusega.
Kuigi sihtgrupp võib lugeda tootekirjelduses sadu sõnu, soovitan näidata korraga ainult 60–80 sõna ning peita ülejäänud tekst „Rohkem infot“-lingi alla.
Õppetund: Alljärgnevalt toon välja paar asja, mida peaksid e-poe tootekirjeldusi luues silmas pidama:
- Pead kirjutama originaalsed ja haaravad tootekirjeldused, mis pööravad külastajad ostjateks.
- Ära kopeeri tootekirjeldusi otse tootja kodulehelt, kuna see mõjub su tehinguarvule hävitavalt.
- Võta aega iga tootekirjelduse kirjutamiseks või palka freelance-projektiga endale andekad inimesed appi. Hoia nende töö kvaliteedil silm peal.
Neid mõtteid silmas pidades kirjutad mitte ainult SEO-sõbralikke, vaid ka kasutajakogemust täiustavaid tootekirjeldusi.
Paku erinevat arvu tooteid ja värvivalikut
Tean isiklikust kogemusest, et lahkun kiiresti e-poodidest, kus tootearvu- või värvivalik puuduvad või on raskesti leitavad. Ühtlasi tean inimesi, kes on nõus maksma rohkem tootjatele ja kauplejatele, kes neid valikuid pakuvad.
Asja mõte on võimaldada külastajal leida ja osta mitu toodet korraga, selle asemel et sundida teda tagasi tulema ja uuesti ostma.
Kui kaupled kolmes eri värvitoonis saadaval oleva tootega, on parem pakkuda seda ühe ja mitme värvivalikuga, mitte kolme eraldi tootena.
Õppetund: Ideaalne tooteleht põhjustab külastajale võimalikult vähe meelehärmi.
Tootearvustused teevad su äriga imesid
Tootearvustuste või ostjate kommentaaridega seoses levib e-kaubanduse maailmas kaks erinevat mõtteviisi.
Üks neist arvab, et arvustuste sektsioon ei peaks asuma tootelehel, kuna enamik inimesi sinna kommentaare ei jäta ning tühi sektsioon ei näe hea välja.
Teised usuvad, et arvustuste sektsioon toodab tootelehele täiendavat unikaalset sisu.
Minu meelest pole kumbki neist korrektne meetod kommentaaride käsitlemiseks.
Soovitan tungivalt kasutada hoopis järgnevat strateegiat:
- Saada kõikidele rahulolevatele klientidele e-kiri ning paku neile 10 – 20% soodustust, kui nad nõustuvad jätma ostetud toote vahelehele ehtsa kommentaari.
- Teine mõte on arvustused kuidagi mänguliseks teha, et julgustada rohkem ostjaid eri tooteid kommenteerima. See peaks aga neile endile kuidagi kasulik olema.
Õppetund: Kliendiarvustused on olulised, kuna avaldavad külastajate ostuotsustele tugevat mõju. On viga vaadelda neid muust eraldiseisva sektsioonina. Kasuta arvustuste käsitlemiseks nutikat strateegiat ning teisenda seda vastavalt vajadusele.
Ära unusta sotsiaalmeedia nuppe
Esilekerkivad ning kergesti kasutatavad sotsiaalmeedia nupud motiveerivad külastajaid su tooteid sotsiaalvõrgustikes jagama. See ei kasvata mitte üksnes külastajanumbreid, vaid uus liiklus võib tõsta ka tehinguarvu.
Õppetund: Julgusta külastajaid tooteid oma sotsiaalvõrgustikes jagama ning premeeri neid selle eest vahel kingitustega.
Kasuta „Lisa ostukorvi“-nuppu nutikalt
Tehingute optimeerimise seisukohalt on see kõige tähtsam element tootelehel. „Lisa ostukorvi“-nupp peab olema hõlpsasti leitav, vastasel juhul riskid potentsiaalsete ostjate kaotusega.
Õppetund: „Lisa ostukorvi“-nupp peab veebilehe üldisest värviskeemist erinema, et kasutaja selle hõlpsasti üles leiaks ning kassa poole suunduks.
Lisatoodete ja komplektide müük
Lisa tootelehele elemente, mis aitavad sul pakkuda samale kliendile rohkem tooteid või panna talle kokku komplekte, et saada maksimaalne müügitulemus.
Õppetund: Näita kliendile ostuks välja valitud asjaga seonduvaid tooteid (cross-selling) või paku seonduvaid tooteid komplektidena (upselling).
E-pood ei ole valmis ilma vahetu sõnumiteeninduseta
Numbrid räägivad enda eest.
Kui kaupled mitmes riigis, proovi erinevaid keeli toetavat live chat-tarkvara, mis aitab sul hoida välisklientidega paremaid suhteid.
Õppetund: Kas ma tõesti vajan oma kodulehe jaoks live chat-tarkvara? E-kaubandusettevõte võiks lõpetada sellise küsimuse esitamise ning sõnumiteenindusse kindlasti investeerima.
Hinnastus
See on mu isiklik lemmik. Pole olemas e-poodi, mis jätaks hinnad lisamata või teeks need raskesti leitavaks. Miks me siis sellest üldse räägime?
Kuna hindade juures peaksid ettevõtjana paari asja silmas pidama:
- Hinnad peavad olema selged ja kergesti loetavad.
- Uuri e-poodide tehingute arvu kasvatavate hinnastusstrateegiate kohta.
- Proovi hindade korrigeerimist vähese pakkumise tõttu tõusva hinna põhimõtte alusel (scarcity principle) ning näed tehingumäärade paranemist.
Kasuta ka näiteks „maagilise“ number 9-ga lõppevate hindade taktikat.
Õppetund: Lisa tootelehele lihtsad, selged ja loetavad hinnad. Proovi erinevaid hinnastustaktikaid, näiteks „number 9 tehnikat“, hinnasoodustust suurtelt ostudelt või madala pakkumisega tõusva hinna põhimõtet.
Ole usaldusväärne
Ostutsükkel algab lihtsa küsimusega ning liigub edasi sellele vastuse saamisega.
Kui potentsiaalne klient jõuab tootelehele ning kaalub ostu, on tema kõige tähtsam küsimus: „Miks peaksin seda ettevõtet usaldama?“
Tootelehtede usaldussignaal on tähtis, kuid sellele asukoha leidmine on keeruline ning õnnestub ainult A/B-testi abil.
Proovi paigaldada usaldussignaalid kodulehe erinevatesse osadesse ning testi andmeid, et saada teada, kuidas üks või teine asukoht publikule mõjub.
Õppetund: Kvaliteetsed usaldussignaalid on tähtsad ning need tuleb paigaldada kogu veebilehele, et parandada üldist tehingute arvu.
Veebilehe laadimisaeg
Soovitan oma e-kaupmeestest klientidele alati minimalistlikku disaini, sest vähem virrvarri võimaldab kodulehel kiiremini laadida. Aeglane laadimiskiirus tapab SEO-d ning kahandab dramaatiliselt tehingute arvu.
Õppetund: E-kaubanduses loeb iga sekund. Tee tootelehed puhtaks ja selgeks. Külastajatel ei jätku aeglaste veebilehtede jaoks kannatust.
Mobiilseadmed
Kui su tootelehed ei ole mobiilisõbralikud, kaotad ilmselt pooled oma potentsiaalsetest klientidest.
Kõik ülalpool kirjeldatu kehtib ka mobiilidele, kuid pea meeles, et nutiseadmete kasutajate tähelepanu on veelgi rohkem hajutatud, seega lakoonilised ja selged sõnumid suures kergesti haaratavas kirjaviisis on kindla peale minek.
Kokkuvõte
Paljud e-kauplejad keskenduvad oma veebilehtede optimeerimisele peamiselt märksõnade abil ning jätavad tootelehed tähelepanuta. See kahandab aga nende klientuuri.
Ära tee seda viga.
Keskendu tootelehtede optimeerimisele, sea kasutajakogemus oma tegevuste prioriteediks ning peagi näed tulemust paremates tehingutes.
Tutvu ka meie teenustega:
- Kodulehe valmistamine & Kodulehe tegemine
- E-poe valmistamine & E-poe tegemine
- Online broneerimissüsteem
- Kodulehe turvalisus & E-poe tutvalisus
Tasub teada: