Kuidas luua koduleht väikeettevõttele 2024. aastal? Selleks, et Sa ei peaks hakkama jalgratast leiutama, oleme kokku pannud lihtsa juhendi. Vaatame lähemalt olulisi aspekte, mida silmas pidada disainis, milliseid kasulikke tööriistu kasutada ning kuidas oma leht päriselt ka avalikult tööle saada.
Kuidas teha kodulehte: juhend, mis aitab asjad päriselt liikuma saada
Kas teadsid, et üks võimsamaid müügi- ja turundustööriistu on Sinu koduleht? Viie võrdlemisi jõukohase sammuga saad luua ilusa, isiklikuks või äriliseks otstarbeks mõeldud, veebilehe, mis on külastajatele atraktiivne ning lausa kutsub neid Sinuga koostööd tegema. Asume asja kallale!
-
Vali endale domeeninimi
Domeen on Sinu kodulehe unikaalne nimi.
Võid valida mis iganes nime tahad, aga soovitame valida selline, mis läheb Sinu äri või tegevusvaldkonnaga kokku. See mitte ainult ei hoia Sinu brändingut ühtlasena, vaid võib oluliselt mõjutada ka seda, kuidas Sa otsingumootori tulemustes välja tuled. Hea domeeninimi võib aidata Sul otsingumootorite pingereas saavutada paremaid kohti, mis omakorda võib tõsta nende inimeste arvu, kes Sinu lehele klikivad.
Kui hakkad domeeninime jaoks ajurünnakut tegema, siis võid abi leida ka nendest näpunäidetest:
- Võimalusel kasuta märksõnu, mis on Sinu tegevusvaldkonnale asjakohased, sest nii võid saavutada otsingumootoris paremaid kohti.
- Veendu, et nime oleks lihtne kirjutada.
- Kui nime osas ei tule ühtegi ideed pähe, siis kasuta näiteks nimegeneraatorit, et lihtsalt mõte jooksma hakkaks.
- Hoia domeeninimi lühike, sest nii on külastajatel seda kergem meelde jätta.
- Väldi lühendeid, akronüüme, sidekriipse ja numbreid.
- Soovitame kasutada tuntumaid riikide tipptaseme domeene (lühend TLD), näiteks .com või .ee, mis läheks ka Sinu äriga kõige paremini kokku.
- Veendu, et keegi teine juba Sinu domeeni ei kasuta. Juba kasutuses olevat domeeninime saab ka osta, aga see võib päris kena kopika maksta. Odavam on teinekord valida kas uus domeeninimi või siis kasutada teist tipptaseme domeeni (nt .com asemel .net).
-
Registreeri oma domeen ning vali endale disaini ja veebimajutuse pakkuja
Kui oled domeeninime purki saanud, siis on vaja see ka registreerida. Saad seda teha näiteks lehtedel nagu Zone või Veebimajutus (Promokood: MEEDIADISAIN) . Lisaks domeeni registreerimisele on vaja valida ka koht, kuhu oma kodulehe majutad. Seda saab väga mugavalt teha jälle Zone’is või Veebimajutuses (Promokood: MEEDIADISAIN). Mõlemad tegevused maksavad pisut ning hind sõltub Sinu lõppsoovidest ja -vajadustest.
Soovitame valida sellised teenusepakkujad, kes on olemas ka tehnilise toega ning pakuvad SSL turvasertifikaati. Selle turvasertifikaadiga kaitsed enda ja oma külastajate andmeid. SSL turvasertifikaadiga URL-id tunned ära S-tähe järgi, mis on URL-ides http järel (näide: HTTPS). Sertifikaat loob usaldust nii külastajatele ja ka otsingumootoritele.
Lisaks sellele, et on vaja domeen registeerida ja valida ka veebimajutuse pakkuja, siis lõpuks, kui päriselt kodulehe tegemise sisulise poole peale jõuad, on vaja valida ka mingi koht, kus seda disainida saab. Kui kogemust napib, siis aitab lihtsamaid disaine luua ka näiteks WordPressi, Squarespace’i või Wix abiga.
-
Lisa kasulikke lehti ning kaasahaaravat sisu
On palju võimalusi, kuidas organiseerida veebilehel sisu oma ettevõtte ja teenuste kohta.
Soovitame püüelda selles suunas, et oleks olemas:
- Silmapaistev koduleht. Veebileht peaks külastajaid köitma ning andma neile täpselt märku, millega Sinu ettevõte tegeleb ja kuidas see külastajale kasulik võiks olla. Lisa kodulehele pilkupüüdvaid pilte, loetavaid fonte, lühikesi ja selgeid kirjeldusi, üleskutseid tegevustele.
- Põnev ‘Meist’ leht. Jaga oma ettevõtte alguslugu. Too esile saavutused, missioon ja väärtused. Võib tutvustada ka näiteks tiimiliikmeid, et külastajal tekiks parem ja inimlikum kontakt ettevõttega.
- Broneerimise või poe leht. Suurenda tulu ja integreeri oma lehega kolmanda osapoole veebipõhine ajastamisplatvorm või e-kaubanduse platvorm, nagu HoneyBook või WooCommerce.
- Juurdepääsetav kontaktileht. Selleks, et inimesel oleks lihtsam Sinuga ühendust võtta ja Sinu ettevõtet leida, siis lisa juurde sotsiaalmeedia kontode nimed, meilid, numbrid, aadressid, lihtne kontaktivorm. Kui see sobib Sinu äriga, siis lisa juurde ka ettevõtte lahtiolekuajad.
- Meeldejääv sisu. Hea sisu aitab hoida ja luua lojaalset kogukonda, kes pöörduvad Sinu kui eksperdi suunas hea info saamiseks. Võid proovida kirjutada blogi või teha videoid. Hea boonusena võib kvaliteetne ja hariv sisu tõsta Sinu kodulehe kohta otsingumootorites ülespoole.
- Tugev KKK (korduma kippuvad küsimused) leht. Levinud küsimustele vastuste andmine ei aita mitte ainult suurendada usaldust Sinu ettevõtte vastu, vaid võib ka vähendada Sulle tulevate küsimuste laviini kirjas või kõnes.
- Tagasiside ja ajakirjanduses figureerimine. Suurenda oma usaldusväärsust, jagades oma õnnestumisi. Loo leht, mis jagab Sinu teenuste kohta positiivseid arvustusi, ja võimalusel lisa juurde, kui Sinu ettevõtet on mõnes heas meediaväljaandes mainitud.
-
Optimeeri oma veebileht otsingumootoreid silmas pidades
Otsingumootoritele optimeerimine ehk SEO tähendab oma kodulehe korrastamist selliselt, et tuleksid oma kodulehega paremini otsingumootorites välja. See on see, mis aitab inimestel Sind päriselt üles leida.
Kui ehitad oma kodulehte ja soovid olla sihtrühmale nähtav ning saada liiklust veebilehele, siis pea silmas neid SEO põhitõdesid:
- Kasuta asjakohaseid fraase ehk märksõnu oma postitustes ja lehtedel. Kasuta märksõnu mõistuse piires, sest nende ülekasutamine võib Sinu kodulehe nähtavusele halvasti mõjuda.
- Postita järjepidevalt oma klientidele või lugejatele väärtuslikku sisu.
- Tee rutiinseid sisuauditeid või -puhastusi, et näha, mida saad värskendada või vajadusel ka ära võtta.
- Hoia oma veebisaidi laadimiskiirus võimalikult madalana, optimeerides pilte või lubades brauseri vahemällu salvestamist. Saad oma kodulehe kiirust mõõta GTmetrix lehel.
- Veendu, et Sinu disain ja veebilehe sisu töötavad hästi nii arvutis, telefonis ja ka tahvelarvutis. Kindlasti ei tohi tänasel päeval alahinnata oma kodulehe toimivust mobiilis, sest tegelikult isegi kuni pool veebilehe külastatavusest tuleb nutitelefonidest.
On tore, kui ettevõttel on kauni kujundusega veebisait, kuid otsingumootoritele sellest üksi ei piisa. Kui soovid luua autoriteetset lehte, mis ka otsingutulemustest hästi välja paistaks, siis tuleks optimeerida oma koduleht selliselt, et see ka külastajat silmas peaks. Selleks tuleks kasutada lihtsaid navigeerimissüsteeme ja ehitada lehti, mille laadimiskiirus on väga hea.
-
Vaata oma koduleht üle, enne kui vajutad “avalda”
Enne, kui lased oma kodulehe laia maailma lendu, siis vaata üle, et see ikka töötaks korralikult. Lisaks testimisele võiksid:
- Lugeda läbi kogu oma sisu ja veenduda, et see on täpne ja korrektne.
- Kontrollida ega lehel pole ühtegi katkist linki.
- Veenduda, et leht töötab kõikides veebilehitsejates (Safari, Google Chrome jne) korrektselt.
- Ühendada oma kodulehe Google Analyticuga, et hiljem jälgida, kuidas leht toimib ning milline selle külastatavus on.
Ja kui kõik on valmis, siis vajuta “avalda”. Selleks, et kodulehele külastatavusi saada, siis jaga lehte oma pere, sõpradega ja ära unusta kasutamast ka sotsiaalmeediat (Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram jne).
Hoia oma kodulehel silm peal ka pärast selle avalikustamist
Pärast kodulehe avalikuks tegemist ei saa sa tegelikult jalgu seina peale visata. Selleks, et otsingumootorites järjepidevalt hästi välja tulla, pead pidevalt uuendama oma kodulehte. See tähendab eelkõige kodulehe sisulist uuendamist.
- Kasuta teadlikult olemasolevaid tööriistu kodulehe analüüsimiseks (nt Google Analytics), et aru saada, mida külastajad lehel teevad ning kui kaua nad seal üldse aega veedavad. See on kasulik info, mille põhjal saab vajadusel teha kodulehel ka muudatusi.
- Pane regulaarselt üles uusi pakkumisi, blogipostitusi või tooteid.
- Vaata kord kuus kriitilise pilguga oma koduleht üle. Kas kõik lingid, pluginad, lehed töötavad ikka nii nagu peavad?
- Uuenda oma “Meist” lehte, kui tiim saab täiendust või ettevõte saavutab midagi, mida kindlasti mainida võiks.
Aja möödudes võid mõelda ka sellele, kuidas teha teiste lehtedega koostööd, et oma SEO-d parandada. Kui teised lehed viitavad Sinu veebilehele, siis see näitab otsingumootoritele, et Sinu leht on päris hea ning tänu sellele võid paremaid kohti Google’is saada.
Kui tunned, et soovid siiski kodulehe tegemisega abi, siis võta julgelt meie spetsialistidega ühendust. Ehitame lehe, mis päriselt töötab ja toob häid tulemusi.