Kas pole ebaõiglane, et kodulehe omamine eeldab eksperdioskusi peaaegu kõiges? Kirjutamine, toimetamine, promomine, tegutsemine erinevates võrgustikes… see nimekiri on lõputu!
Kui sa ei tööta just koos professionaalide meeskonnaga, pead üksi haldama tervet impeeriumi.
Kust aga selleks aega leida? Või kuidas olemasolevast ajast parim välja võtta?
Erinevad tööriistad võivad sind aidata, kuid eks ka uute abivahendite otsimine ja kasutama õppimine on omaette ajakulu.
Üks tasuta tööriist aitab su kodulehe edule aga kindlasti suuresti kaasa.
Võimalik, et oled sellest kuulnud ning ehk isegi oma kodulehele installinud.
Ometi ignoreerid seda peaaegu täielikult ning teed ühtlasi suure vea.
See tihti hooletusse jäetud võimas tööriist on Google Analytics, mille enda jaoks tööle panemine käib palju lihtsamalt, kui arvad.
Miks Google Analytics salavaenlasi kogub?
Paljud koduleheomanikud on Google Analyticsi osas vaenulikud, sest see paneb neid end rumalana tundma.
Võib-olla mõtled kõiki neid tabeleid, diagramme ja edetabeleid vaadates sama, sest suurema osa tähendusest pole sul õrna aimugi. Pärast paari minuti pikkust lootust, et kõik äkki iseenesest selgeks saab, kehitad õlgu ja annad alla.
Vaatame tõele näkku – ilmselt sul andmeanalüüsis kraadi pole ning need numbrid ja andmed ei eruta sind kuigi palju, eriti kui sa ei suuda neid millegi olulisega seostada.
Kui kodulehega alustasid, installisid Google Analyticsi lihtsalt sellepärast, et nii ju tehakse. Selle tähtsa ja võimsa tööriista peab ju installima.
Siia ongi koer maetud. Sa ei hankinud tööriista konkreetse probleemi lahendamiseks või konkreetsele küsimusele vastuse leidmiseks. Sa tegid seda, sest teised käskisid.
Kuigi Google Analytics ajab sind segadusee, logid sinna siiski umbes korra kuus sisse ja vaatad liikluse kasvamise lihtülevaadet. Piinlik on aga tõdeda, et 95% tööriista võimalustest on su jaoks täielik müstika.
Kuidas Google Analyticsi mõistmine oleks parim kingitus su kodulehele?
Võib-olla oled kuulnud mõttetera, et „mida ei saa mõõta, seda ei saa juhtida“. Kujuta ette näiteks finantsvahendite planeerimist, kui sul poleks aimugi, kui palju kulutad või teenid!
Kodulehe kasvatamisega on samamoodi. Külastajaid ning nende käitumist mõistmata ei õnnestu seda efektiivselt teha. Mõistmise võtmeks on aga andmeanalüüs.
Pole oluline, kas su kodulehe eesmärk on brändi kasvatamine, äritegevus või lihtsalt lemmikhobi jagamine – Google Analyticsi vastused on sulle selle eesmärgini jõudmisel abiks.
Kuigi see võib alguses pea ringi käima ajada, ei ole Google Analyticsi kasutama õppimine üldse nii raske, kui arvad. Hirmus esmamulje tuleneb sellest, et Google Analytics on üld-tööriist kõikvõimaliku ehituse, suuruse ja nišiga kodulehtede teenindamiseks. Et see enda jaoks tööle panna, pead lihtsalt aru saama, missugused näitajad on sinu kodulehe jaoks olulised ning milliseid võib vabalt ignoreerida.
Google Analyticsi tagasiside võib kodulehe edu või läbikukkumist suuresti mõjutada, kuna see tööriist oskab sulle täpselt öelda, kuhu peaksid oma piiratud aja parima tulemuse nimel investeerima.
Näiteks ei pruugi sa ilma Google Analyticsi andmeteta teada, et su videomängude teemalise kodulehe külastajad armastavad action-mänge, kuid ei hooli strateegiamängudest.
Google Analyticsi töölaua müsteeriumi lahendamine
Nüüd, kui oled kursis Google Analyticsi potentsiaaliga, sukeldume kohe töölaua detailidesse ning vaatame, millele võiksid seal oma tähelepanu suunata.
Ekraani vasakul poolel asub peamine navigatsiooniriba, kus näed kaheksat eri valikut: Dashboards (töölauad), Shortcuts (kiirvalikud), Intelligence Events (sündmuste seire), Real-Time (reaalaeg), Audience (publik), Acquisition (hange), Behavior (käitumine) ja Conversions (konversioonid).
Teeme asja kohe lihtsamaks ning ignoreerime neist kõiki peale kolme: publik, hange ja käitumine. See tähendab enam kui poole vähem valikuid. Kas ohkad juba kergendatult?
Loomulikult on ka teistel valikutel eesmärk, kuid need ei ole kodulehe edus kriitilise tähtsusega, vähemalt mitte alguses. (Konversioonide sektsioon on võimas abimees, kuid vajab ettevaatlikku seadistamist. Sellest edasijõudnutaseme funktsioonist rääkimine nõuaks eraldi postitust.)
Keskendudes publikule, hankele ja käitumisele, näed ära, kes sinu kodulehte külastab, kuidas see üles leitakse ning missuguseid vahelehti külastatakse.
Seega uurime neid sektsioone koos mõne kriitlise küsimusega, mida peaksid endale esitama.
PUBLIK (Audience) teatab sulle, kes kodulehte külastab
Audience-sektsioon varustab sind infoga inimeste kohta, kes sinu kodulehte külastavad: siia on hõlmatud geograafiline teave (asukoht ja keel), tehniline teave (kasutatava seadme tüüp) ja baasandmed külastajate käitumise kohta.
Järgmiseks olgu välja toodud mõned kasulikud küsimused, millele Google Analyticsi publikusektsioon vastata oskab.
- KUST MINU KÜLASTAJAD PÄRIT ON?
Külastajate elukohta on oluline teada, eriti kui sinu sihtgrupis on inimesed konkreetsest geograafilisest piirkonnast.
Oletame, et haldad näiteks välisturistidele suunatud hotelli veebilehte, mida külastavad peamiselt eestlased – järelikult on strateegias midagi valesti.
Või kui avastad, et sama hotelli kodulehel käib väga palju hiinlasi – see võib olla märgiks, et Hiina turuga võiks enam tegeleda, alustades näiteks hiinakeelse info lisamisest.
Külastajate asukoha välja uurimiseks mine:
Audience > Geo > Location
Ilmselt on kaks kõige huvitavamat asukohainfo „dimensiooni“ Riik (Country) ja Linn (City).
Peaaegu alati näed sissetulevat liiklust ka muudest maadest ja linnadest, kui sinu sihtgrupi geograafiline asend (kui sul on see paika pandud). See on täiesti normaalne. Pööra tähelepanu neile kohtadele, kust tuleb kõige rohkem publikut ning ka teistele märkimisväärse külastajaarvuga paikadele.
Pane tähele, et kõiki siin artiklis kirjeldatavaid Google Analyticsi raporteid saab sõeluda ajavahemike (Date Range) kaupa. Kui sa ei analüüsi just konkreetse perioodi (näiteks lansseerimispäeva) andmeid, võiksid raportisse hõlmata vähemalt viimase 30 päeva andmed.
- MISSUGUSEID SEADMEID MU KÜLASTAJAD KASUTAVAD?
Kuidas su koduleht mobiilseadmetes jookseb? Kas oled seda kontrollinud? See on oluline, kuna järjest enam inimesi maandub su veebi just sel viisil.
Google teatas hiljuti, et mobiilseadmes tehtud otsingute arv on nüüd ametlikult arvutist tehtud otsingutest mööda läinud. Oleme juba pikka aega kuulnud eesootavast mobiilsest ajastust ning nüüd on see tõepoolest käes.
Et näha, kuidas sinu kodulehe liiklus arvutite, nutitelefonide ja tahvelarvutite vahel jaguneb, mine:
Audience > Mobile > Overview
Klikkides Devices (seadmed), näed ära isegi kõige populaarsemad seadmebrändid ja –mudelid oma külastajate hulgas.
Miks see kasulik on? Kui märkad oma külastajate hulgas näiteks suurt iPadi-kasutajate arvu, oleks mõistlik kontrollida, kuidas su koduleht sellel platvormil välja näeb ja toimib, et vältida külastajate lahkumist.
Kui märkimisväärne protsent külastajaid loeb kodulehte nutitelefonist, veendu, et veebi visuaalid väikesel ekraanil ei degradeeruks. Kasuta selle välja uurimiseks Google’i tööriista Mobile Friendly Test, mis simuleerib kodulehe esitust mobiilseadmes.
Device-raporti tagasiside abil saad hinnata kodulehe kasutajakogemust erinevates seadmetes ning uurida, ega see neist mõnes probleemselt ei käitu. Vaata järgmisi näitajaid:
- Bounce rate (tagasihüpete määr) – siia on hõlmatud need külastused, kus inimene vaatas kodulehte vaid korra – ehk jõudis kodulehele, kuid lahkus ilma edasiste interaktsioonideta;
- Average session duration (keskmise sessiooni kestvus) – näitab, kui kaua keskmine külastaja kodulehel enne lahkumist viibib;
- Pages per session (vahelehtede arv sessiooni kohta) – keskmine ühes sessioonis vaadatud vahelehtede arv;
Need näitajad peaksid olema eri seadmetes üsna ühtlased. Kui märkad, et mingi konkreetse seadme kasutajad teevad märkimisväärselt rohkem tagasihüppeid, viibivad lehel lühemat aega ning vaatavad vähem vahelehti, tasub uurida, milles asi.
- KUI PALJU KÜLASTAJAID KODULEHELE TAGASI TULEB?
Klientide lojaalsusest räägitakse palju, kuid sedavõrd abstraktset mõistet nagu lojaalsus võib olla keeruline mõõta.
Google Analytics oskab aga sellegi kindlaks teha. Audience-sektsioon eristab kaht tüüpi külastajaid: uued ja tagasitulijad.
Publikuarvu suurendamiseks pead tõmbama pidevalt ligi uusi külastajaid, kuid ilmselt soovid, et ka olemasolev klientuur tagasi tuleks.
Tagasitulijate arvu kindlaks tegemiseks on mitu viisi. Kõige lihtsam on vaadata seda Audience > Overview lehelt, kus näed uute ja korduvkülastuste suhet diagrammi kujul.
Kodulehe külastajatüüpide detailsemaks analüüsiks liigu:
Audience > Behavior > New vs Returning
Selles vaates näed külastajatüüpide liigendust koos külastajate arvu, tagasihüpete määra ja sessiooni kestvusega kummagi tüübi kohta.
Kui su koduleht on alles uus, näed tõenäoliselt kõrget uute külastuste protsenti. Publiku kasvades ning pärast külastajate tagasi kutsumiseks mõeldud meililisti loomist peaksid need numbrid enam-vähem tasakaalu loksuma.
- KUI KAUA KÜLASTAJAD MU KODULEHEL VIIBIVAD?
Lojaalsuse kõrval huvitab koduleheomanikke teinegi laiatähenduslik mõiste: kliendi haaramine (Engagement). Sedagi võib olla keeruline numbritesse panna.
Google Analytics pakub sulle aga mõõdikut, mi seostub otse kodulehe sisu haaravusega külastaja jaoks – see on sessiooni kestvus (session duration). Sessiooni kestvusega saad hõlpsasti mõõta, kui kaua külastaja kodulehel viibib, enne kui ta sealt lahkub. Mida vähem aega inimesed kodulehel veedavad, seda vähem on nad sisust haaratud.
Detailitäpse sessiooni kestvuse vaate leiad siit:
Audience > Behavior > Engagement
Siin näed kõikide kättesaadavate sessiooni kestvuse andmete liigendust terve kodulehe kohta.
Enamik uusi külastajaid viib kodulehel võrdlemisi lühiajaliselt ning see on täiesti loomulik. Kui üle 60 sekundi kestvaid sessioone on aga vähem kui 10%, tundub kodulehe sisus haaravuse perspektiivist lähtudes midagi valesti olevat. (Oleneb nišist, kuid 10% on selle hindamiseks hea alus.)
Kogu kodulehe kohta käivate andmete kõrval on mõistlik uurida sessioonide kestvust iga vahelehe kohta, kuid sellest edaspidi.
HANGE (Acquisition) näitab, kust kaudu külastajad kodulehele jõuavad
Külastajad saabuvad kodulehele paljudest erinevatest allikatest. Näiteks võib inimene leida veebilehe Google’i otsingust, sotsiaalmeedias jagatud lingile klikkides, mõne teise kodulehe kaudu või URL-aadressi otse brauserisse trükkides.
Acquisition-sektsioon ehk hangete haldamise süsteem ütleb sulle, kuidas külastajad on su kodulehele jõudnud. Mida sügavamale analüüsiga lähed, seda enam infot oma kodulehe esituse kohta saad.
Siit sektsioonist leiame vastused järgmistele küsimustele.
- MIS ALLIKA KAUDU TULEB KODULEHELE KÕIGE ROHKEM KÜLASTAJAID?
Google Analyticsi nimetus külastajate kodulehele jõudmise viiside (nt Google’i otsing, sotsiaalmeedia jne) jaoks on traffic sources ehk liikuse allikad.
Erinevatest liikluse allikatest ning nende panusest ülevaate saamiseks mine:
Acquisition > All Traffic > Channels
Kiire ülevaade peamistest liikluse allikatest, mida raportis näed:
- Organic Search (orgaaniline otsing) tähendab, et külastaja on kodulehele jõudnud tavalisele otsingutulemusele (mitte tasulisele lingile) klikkides.
- Paid Search (makstud otsing) tähendab, et külastaja on kodulehele jõudnud tasulise Google AdWords reklaamikampaania kaudu, näiteks ekraanil kuvatud reklaamile klikkides. NB: seda sektsiooni näed ainult siis, kui teed AdWordsi kampaaniat ning oled Analyticsi ja AdWordsi töö sünkrooninud.
- Social (sotsiaalmeedia) on üsna uus Google Analyticsi funktsioon, mis segmenteerib liiklust sotsiaalmeedia allikatest. Pane tähele, et siin ei pruugita filtreerida kogu sotsiaalkanalitest tulevat liiklust. Mõnikord näed sotsiaalmeediast saabuvaid külastusi ka linkimiste statistikas (vt järgmist punkti).
- Referral (linkimine) alla käivad teistele kodulehtedele lisatud linkide kaudu saabuvad külastused. Kui esined külalisautorina teistes veebides, oled selle sektsiooni andmetest kindlasti eriti huvitatud!
- Direct (otse) hõlmab neid külastusi, kus URL-aadress on trükitud otse brauserisse või on kasutatud eelnevalt salvestatud järjehoidjat. Kodulehe kasvades ja korduvkülastuste arvu tõustes peaks see number kerkima.
Tüüpilist koduleheomanikku huvitavad neist allikatest tavaliselt kõige rohkem orgaaniline otsing, sotsiaalmeedia ja linkimised.
Laias laastus saad Organic Searchi kaudu teada, kui palju Google su kodulehte armastab, Social ütleb sama sotsiaalmeedia kohta ning Referral teiste kodulehtede ning blogide kohta (sest kes armastab, see lingib).
Liikluse allikaid omavahel võrreldes võid minna ka detailsemaks ning vaadelda mõningaid näitajaid, millest juba rääkisime. Tagasihüpete, külastatud vahelehtede arvu ja sessiooni kestvuse kohta saad siit veelgi täpsemat infot.
Kui näiteks otsingumootoritest saabuvad (Organic Search) külastajad teevad palju tagasihüppeid, võib see olla märk sellest, et kodulehe sisu ei ole sobivate otsingusõnade jaoks optimeeritud.
Lühike sessiooni kestvus Social sektsioonis võib tähendada aga seda, et kodulehe visuaalne külg ei ole piisavalt haarav inimeste jaoks, kes on harjunud kiiret reaktsiooni eeldavate sotsiaalmeedia kanalitega.
- MILLINE SISU TÖÖTAB KÕIGE PAREMINI IGA ALLIKA JAOKS?
Kindlasti tahad teada, missugune sisu külastaja jaoks töötab, et oma turundusplaane tulevikus sellele vastavalt planeerida.
Huvitaval kombel töötab sama sisu aga erinevatest allikatest saabuvate külastajate jaoks erinevalt.
Näiteks sotsiaalmeedias avalikuks tehtud uus sisu näitab head tulemust mõistagi Sociali all, kuid ei saa külastajaid Organic Searchist, kuni tõuseb viitamiste kaudu otsingutulemustes kõrgemale positsioonile.
Acquisition-sektsioonist kättesaadavad andmed aitavad sul mõista, missugune sisu töötab eri allikate jaoks kõige paremini.
Kliki samas hangete (Acquisition) sektsiooni kanalite (Channel) ülevaates ühel liikluse allikal (nt Organic Search) ja määra esidimensiooniks (Primary Dimension) „Landing Page“ (maandumisleht).
Näed uuesti sama, sisu haaravusega seotud infot, mida vaatlesime enne ülevaatelehel, kuid nüüd on andmed liigendatud nii liikluse allikate kui ka iseseisvate vahelehtede kaupa.
KÄITUMINE (Behavior) ütleb, kuidas ja kus külastajad kodulehel aega veedavad
Kaks esimest sektsiooni – Publik (Audience) ja Hange (Acquisition) – näitasid ära, kes su kodulehte külastavad ja kuidas nad sinna jõuavad. Viimane siin artiklis käsitletav funktsioon on Käitumine (Behavior), mis näitab sulle kodulehele saabunud külastaja interaktsiooni sisuga.
Külastajate käitumise analüüs aitab sul kindlaks teha, milline sisu on saanud parimaid reaktsioone. Samamoodi näed ära kehvema sisu, mis vajab kas ümberkirjutamist või paremat disaini.
Järgmiseks vaatame küsimusi, millele Behavior-sektsioon vastata oskab.
- MISSUGUNE SISU KÜLASTAJALE KÕIGE ENAM PEALE LÄHEB?
Eelnevalt vaatasime sisu üldist haaravust külastaja jaoks sessiooni kestvuse kaudu.
Aga nagu ka juba mainisin, on kogu kodulehe asemel mõistlikum uurida, kui kaua külastajad igal vahelehel peatuvad. Keskmisest pikema sessiooni pälvinud sisu uurides saad teada külastajate hulgas enimsoositud teemad.
Seega, haarame härjal sarvist ja sukeldume vahelehe-tasandi analüüsi.
Liigu Behavior > Site Content > All Pages ja sorteeri tulemused keskmise leheküljel veedetud aja alusel (Average Time on Page). Selleks kliki tulba päises, nii et ilmub allapoole suunatud nool.
Andmete sorteerimise järel on tulevad selgesti nähtavale need vahelehed, mis töötavad kodulehel kõige paremini haaravusest (Engagement) lähtuvalt.
Paindlikumaks käsitlemiseks võid saata kogu selle info CSV-faili ning avada kas Excelis või Google Sheetsis. Nii on andmeid lihtsam sorteerida ning lisaks võid eemaldada ebaolulised tulbad ja read, lisada kommentaare ning salvestada faili tulevikus kasutamiseks.
Tegelikult võid astuda veel sammu kaugemale ning lisada siia kõrvale sotsiaalmeedia näitajate tulbad (näiteks jagamised, Twitteri säutsud jne), mille saad kiirelt SharedCounti kaudu. Nüüd on sul olemas tõeliselt detailne tagasiside oma publiku eelistuste kohta: tead, mida neile meeldib lugeda ja mida jagada.
Järgmiseks võiksid lisada teematulba, et grupeerida sarnase sisuga vahelehed teemakogumikeks. See võimaldab sul näha, missugust tüüpi sisu su publik kõige rohkem lugeda armastab ja vastavat sisu juurde genereerida.
- MISSUGUNE SISU PÕHJUSTAB KÜLASTAJATE LAHKUMIST?
Ühel või teisel põhjusel lahkuvad külastajad kodulehelt ikka ning seda ei ole võimalik vältida.
Soovid aga kindlasti veenduda, et lahkutakse normaalsetel põhjustel ja mitte sellepärast, et sisu on igav või et külastaja ei leia järgmist huvipakkuvat teemat näiteks disaini pärast üles.
Google Analyticsi nimetus viimase vahelehe kohta, kus külastaja enne lahkumist viibib, on väljumisleht ehk exit page.
Väljumislehtede raporti nägemiseks mine:
Behavior > Site Content > Exit Pages
Parema vaate saamiseks filtreeri peamiste väljumislehtede tabelis „%Exit“ tulpa.
Kuna see tabel näitab kodulehe kõiki vahelehti, soovid tõenäoliselt välja sõeluda madala külastatusega materjali, et keskenduda vaid märkimisväärse külastajate arvuga vahelehtedele. Seda saad teha täiendava filtri lisamisega ning kaasata analüüsi ainult need vahelehed, mille külastatus ületab teatud numbri.
Nende hulgast tulevad välja kõrge väljumisprotsendiga vahelehed. Minu kogemuse järgi on keskmine lahkumismäär 45-50%, seega niisugune number on „ok“. Kõik alla 45% töötab hästi ning üle 50% vääriks edasist uurimist.
Kodulehelt lahkumine mõnel konkreetsel vahelehel võib toimuda paljudel eri põhjustel, nii headel kui ka halbadel.
Kui kõrge väljumisprotsendiga on mõni info sisestamist eeldav vaheleht nagu registreerumisvorm või kontaktileht, siis on ilmselt kõik hästi.
Kui massiliselt lahkutakse aga mõnelt kodulehe põhisisu edastavalt vahelehelt, on põhjust muretsemiseks. Külastajate niisugust käitumist põhjustab enamasti kehvasti koostatud sisu, segadust tekitavad disainielemendid või lihtsalt katkine funktsionaalsus.
Mõned võimalused kõrge väljumismääraga vahelehtede esituse parandamiseks:
- Lisa teistele vahelehtedele viitavaid linke;
- Lisa sisu alla seotud postituste vidin;
- Lisa küljeribale populaarsete teemade vidin;
Võta Google Analytics kasutusele ning lõpeta pimedas kobamine
Kodulehe kasvatamine ei suju efektiivselt vaid sisu õhku viskamise ning sellest parima lootmisega.
Kvaliteetse sisu loomine käib koos tagasiside uurimisega.
Kes seda loeb? Kuidas külastaja kodulehele jõuab? Mis talle seal kõige rohkem meeldib?
Õnneks vastab Google Analytics kõigile neile küsimustele ning palju rohkematelegi. Isegi selle baasfunktsioonidele pihta saades hakkad oma kodulehte nägema täiesti uues valguses.
Tuleb vaid esimestest raskustest üle saada ning tööriista kasutama hakata, sest nii saad selle toimimise ühtlasi kõige kiiremini selgeks.
Nüüd tead, kuhu oma tähelepanu suunata ja missuguseid küsimusi küsida.
Seega hinga sügavalt sisse, sukeldu Google Analyticsi võimalustesse ja uuri, kuidas su kodulehel tegelikult läheb.
Kui lõpetad oletamise ning asud tegutsema vastavalt andmetele, hakkab su koduleht tõeliselt kasvama.
Tutvu ka meie teenustega:
- Kodulehe valmistamine & Kodulehe tegemine
- E-poe valmistamine & E-poe tegemine
- Online broneerimissüsteem
- Kodulehe turvalisus & E-poe tutvalisus
Tasub teada: