Kvaliteetne kodulehe disainiteenus aitab tagada, et veebileht oleks mitte ainult atraktiivne, vaid ka funktsionaalne, kasutajasõbralik ja tõhus oma eesmärkide saavutamisel, olgu nendeks siis toodete või teenuste müük, informatsiooni jagamine või mõni muu eesmärk.
Arvesta sellega, et esmamulje on tihti ka viimane mulje ning kohe alguses tehtud suurem investeering kodulehe tegemisel maksab kokkuvõttes vähem kui kehva tulemuse hilisem ümberdisainimine.
Kodulehe kiirus ja aeglane laadimisaeg
Tänapäeva inimese lühikeseks muutunud tähelepanuvõime ei pane teda üksnes mitusada korda päevas oma telefoni kontrollima. See teeb ta ka väga kannatamatuks veebilehtede laadimiskiiruse osas. KISSmetricsi raporti järgi ootab 47% tarbijaid, et veebileht laeks 2 sekundiga ja 40% inimesi lahkub kodulehelt, mille laadimine võtab aega kauem kui kolm sekundit. Isegi ühesekundiline viivitus langetab klientide rahulolu umbes 16%.
Aeglane laadimiskiirus frustreerib kodulehe külastajaid, mõjutab tehingumäära ja brändi kuvandit, seda eriti mobiilseadmete kasutajate hulgas, kes kasutavad tihti aeglasemaid mobiilse interneti ühendusi. Mõtled nüüd kindlasti, et kuidas laadimiskiirus saab brändi kuvandit mõjutada. Ericssoni uurimus on näidanud, et mida aeglasemalt veebileht laeb, seda enam süüdistavad külastajad probleemis konkreetset veebilehte, mitte oma internetipakkujat.
Kui soovid inimesi oma kodulehel hoida, pead seadma laadimiskiiruse optimeerimise esimeseks prioriteediks. Laadimise kestust võivad mõjutada pildisuurused, kood, videod ja teisedki faktorid. Uuri lähemalt, kuidas kodulehe laadimiskiirust monitoorida ja parandada ning kuidas veebileht mobiilseadmete jaoks kiiremaks muuta.
Loe ka:
- Kodulehe kiiruse optimeerimine – 6 populaarse WordPressi caching plugina võrdlus
- Kuidas teada saada, kas minu koduleht on kiire ja miks on kodulehe kiirus oluline?
Koduleht ei ole mobiilseadmete jaoks optimeeritud
Oled sa kunagi pidanud mõnd kodulehte telefonis muudkui küljelt küljele kerima? Või seda edasi-tagasi suumima, sest tekst või nupud on liiga pisikesed? Need on mõned näited valusast kasutajakogusemusest, mida inimesed peavad mobiilseadmete jaoks optimeerimata jäetud kodulehtedel kannatama.
2016 aasta suvel teatas Google suurest mobiili-algorütmi uuendusest, mis praagib otsingutulemustest välja kõik mobiilseadmetes halba kasutajakogemust põhjustavad veebilehed. Ühtlasi anti teada, et mobiilisõbralike veebilehtede nähtavus paraneb alates 2016. aasta maikuust.
Selliste muudatuste oluline põhjus on otsingukogemuse parandamine nutiseadmete kasutajate jaoks. Seega, kui su koduleht ei ole mobiilseadmete jaoks optimeeritud, kukud suure tõenäosusega Google’i otsingutulemustes madalamale positsioonile. Kas saad endale sellist liikluse ja müükide kaotust lubada? Ilmselt mitte. Uuri lähemalt mobiilioptimeerimise võimaluste kohta.
Loe ka:
Kodulehel navigeerimine on keeruline
Kas sinu kodulehele jõudnud külastaja teab, mida teha? Kuhu minna? Mis peaksid olema tema järgmised sammud?
Kuigi see võib tunduda rumal küsimus, näitavad Small Business Trendsi uuringutulemused, et veel 2013. aastal ei sisaldanud 80% väikeettevõtete B2B veebilehtedest piisavalt tegevuskutseid (call-to-action). Kaotati nii potentsiaalseid kliente kui ka müüke, sest tegevuskutsed olid kehvasti kirjutatud. Palju tulu jäi saamata lihtsalt sellepärast, et kodulehed ei andnud külastajatele juhiseid ringiliikumiseks ega kutsunud neid edasi klikkima.
Hoolitse selle eest, et su kodulehe pealkirjad oleksid selged, originaalne tekstisisu väljendaks ettevõtte tegevuse väärtusi ning peamine tegevuskutse juhendaks külastajaid selgelt järgmise sammuni: registreerima end uudiskirja saajaks, tellima tasuta näidist, vaatama videot või mida iganes potentsiaalsetelt klientidelt ootad.
Liiga palju hüpikaknaid
Lugemist segavad hüpikaknad on tõsiselt tüütud, eriti veel sellised, kus peab reageerima mõnele süütunnet torkivale tekstile. Näiteks klikkima nuppudele a la „Ei aitäh, ma ei soovi veebilehe kvaliteedi parandamisse panustada“. Kas ei võiks lasta inimesel lihtsalt rahus kodulehte uurida?
Kui otsustad hüpikaknaid kasutada, siis tee seda õigesti:
- Kasuta neid ühe külastuse kohta vähesel määral. Nii ei pommita sa külastajaid pidevalt sisuga, millest nad ei pruugi huvitatud olla.
- Muuda need „nutikateks“. Nutikaid tegevuskutseid on võimalik kuvada (või mitte kuvada) konkreetsetele külastajatüüpidele, sõltuvalt näiteks sellest, kas nad on su kodulehel varem käinud või nende tehingufaasist.
- Mõõda hüpikakende efektiivsust. Võrdle iga hüpikakna vaatamiste ja klikkide arvu neist saadud tulemustega. Kui leiad, et mõni neist ei tööta oma eesmärgi nimel piisavalt hästi, kaalu selle eemaldamist või muutmist üldise kasutajakogemuse parandamise nimel. Võid erineva sisu ja pakkumiste testimiseks kasutada ka A/B variatsioonitesti.
- Kasuta meeldivat teksti. Liiga paljude kodulehtede keelekasutus mängib tegevuskutsetes külastaja süütunde peal. Ära võta neist eeskuju. Kasuta ka ei-vastustes soliidset teksti.
Mis võiks olla hüpikakende alternatiiviks? Näiteks slide-inid ehk ekraani küljelt või jalusest lehele libisevad väikesed tegevuskutse-bännerid. Need on tavaliselt vähem häirivad ning pakuvad rohkem infot, võimaldades samas sisu lugemist probleemideta jätkata.
Automaatselt mängivat multimeediat kodulehel
Kui keegi naudib enda arvates parasjagu vaikset surfamissessiooni ning äkki katkestab selle ootamatu teemalaul või video, mida ta käima ei pannud, siis mida see külastaja sinu arvates järgmiseks teeb?
Mõni võib küll kiire heli vaigistamisega hakkama saada, kuid Back-nuppu on ilmselgelt lihtsam vajutada kui arvuti heli maha keerata. Pane tähele, et Facebook ja Twitter toetavad uudisvoos küll automaatseid videosid, ent need on alati vaigistatud, kui kasutaja just ise ei soovi heli aktiveerida.
Võõrusta oma külastajaid sama viisakusega ning ära sunni neile oma multimeedia-sisu peale. Luba neil endal „Mängi“-nuppu vajutada või las video vähemalt algab vaigistatud heliga.
Koduleht on tähelepanu hajutavaid animatsioone
Oled kindlasti kuulnud pilgutestist ehk kolmest sekundist, mille jooksul külastaja peab kodulehe sisus orienteeruma, enne kui otsustab sellele jääda või lahkuda.
Animatsioonid, automaatsed videod, vilkuvad makstud reklaamid ja muu interaktiivne meelelahutus võivad küll lahedad välja näha, kuid liiga pealetükkivad või tähelepanu hajutavad elemendid takistavad külastaja fookust nende kolme kriitilise sekundi jooksul.
Kasuta kodulehel vaid lihtsaid animatsioone, mis haaravad külastaja tähelepanu teda samas häirimata.
Kodulehel on ebaoriginaalsete või maitsetute pildipanga fotod
Kindlasti tead, et pildid mängivad e-turunduses olulist rolli. Aga kui su kodulehel leidub näiteks midagi sellist:
Hmm. Kas peaksime uskuma, et need inimesed töötavad sinu ettevõttes? Ja on nad tõesti alati nii rõõmsad?
See hea näide sellest, milline on üks halb pildipanga foto: võrratult ebaoriginaalne ja kohutavalt naeruväärne. Pildid on kasulikud siis, kui need külastaja jaoks midagi ilmestavad. Pildipanga fotod ei aita aga su külastajaid ega too ettevõttele kasu.
Parem näita päris fotosid oma klientidest, töötajatest, ettevõttest, toodetest ja asukohast. Kui selliseid pilte ei ole, hangi fotosid kvaliteetsetest ja maitsekatest pildipankadest. Võid lasta luua ka visuaale, mis osutavad konkreetselt sinu tegevusele.
Kodulehel puudub kontaktinfo
„Võta meiega ühendust“-vorm näib olevat lihtne viis meililisti genereerimiseks, kuid see ei sobi potentsiaalsete kliendisuhete loomiseks. Lisaks ebaoriginaalsusele ei anna kontaktivorm infot, kas kirjutaja on huvitatud ka edaspidisest kommunikatsioonist. Suurema tõenäosusega on tal lihtsalt ühekordne probleem või küsimus, mis ootab vastust.
Külastajatel on ka ühekordseid küsimusi. Seega ei ole kontaktivormis midagi halba, kuid see ei tohiks kunagi olla ainus võimalus kliendikommunikatsiooni arendamiseks. Inimesed ei taha lihtsalt vormi täita ja teadmata ajal saabuvat vastust oodata.
Võimalda klientidel endaga ühendust võtta nii e-kirja, telefoni kui ka sotsiaalmeedia vahendusel ning pane kontaktinfo kodulehele üles.
Sisutekstid on segased ja arusaamatud
Kui koduleht ei ole korralikult kavandatud ja struktureeritud, võivad tekstitükid olla hajutatud või ebaselgelt esitatud. Samuti, kui sisu on liialt tehniline ja suunatud ainult spetsialistidele, võib see muutuda arusaamatuks laiemale sihtrühmale. Tuleks kaaluda, kuidas keerukamat teavet selgitada või pakkuda lugejatele lihtsustatud versioone.
Sisust ei selgu, millega ettevõte tegeleb
Sarnaselt arusaamatule ülevaatele on tõeliselt frustreeriv mingi ettevõtte kodulehel ringi klikkida ning üritada tulemusetult aru saada, millega see õigupoolest tegeleb.
Parimad veebilehed teevad lihtsalt selgeks, kes nad on, millega nad tegelevad ning mida külastaja kodulehel teha saab. Tegevust kirjeldamata pääsed ehk ainult siis, kui esindad mõnd kuulsat brändi või firmat (nagu näiteks Coca Cola). Enamik ettevõtteid peab sellele küsimusele aga siiski selge vastuse andma, et iga kodulehe külastaja teaks, et on õiges kohas.
Steven Krugg võtab teema hästi kokku oma bestselleris „Don’t Make Me Think“: kui külastaja ei suuda su tegevusest paari sekundi jooksul aru saada, ei jää ta kodulehele kuigi kauaks.
Sisutekstid on märksõnu täis topitud
Kas mäletad 2000. aastate algust, kui veebilehed olid täidetud pikkade tekstidega? See oli visuaalselt väsitav ning lisaks koosnes tekstisisu tihti robotitele mõeldud märksõnadest.
Kahjuks kirjutatakse robotitele mõeldud tekste ikka veel, kuigi Google’i algorütm tuvastab kodulehtede relevantsust tänapäeval palju täpsemalt kui 10 aastat tagasi. Tekstisisu märksõnadega täitmine on üks peamisi vigu, mida turundajad kodulehtede otsingumootorite jaoks optimeerimisel (SEO-s) teevad. Kuigi märksõnad on SEO edus äärmiselt olulised, karistab Google märksõnu täistopitud kodulehti otsingutulemustest välja praakimisega.
Veelgi olulisem on aga see, et märksõnu täistopitud tekst põhjustab halba kasutajakogemust. Seega, märksõnade masstootmise asemel uuri lähemalt nende optimeerimise kohta.
Loe ka:
Kodulehel puuduvad sisu sotsiaalmeedia nupud
Kui kirjutad robotite asemel inimestele, on su kodulehel kindlasti huvitavat sisu, mida sotsiaalmeedias jagada soovitakse. Seetõttu on külastajale suur pettumus, kui artiklite all puudub jagamise võimalus või pole kodulehel üldse sotsiaalmeedianuppe.
Sotsiaalmeedianupud teevad sisu jagamise hõlpsaks, kuna külastaja ei pea oma postituse koostamisel URL-aadressi manuaalselt kopeerima ja kleepima. Lihtne sotsiaalmeedias jagamise võimalus teeb su sisu ka nähtavamaks, mis tähendab rohkem liiklust, paremat asendit otsingumootorites ning enam uusi potentsiaalseid kliente.
Kodulehel puudub blogi
Kui su kodulehe juurde ei kuulu blogi, jääd ilma võimalusest jagada oma külastajatega olulist informatsiooni (ning võimalusest tõsta oma positsiooni otsingutulemustes).
Tänapäeval otsivad tarbijad enne müügiosakonnaga kontakteerumist ise ettevõtete kohta infot. Kui nad leiavad oma küsimustele kodulehe artiklitest või blogipostitustest vastuseid, tulevad nad suurema tõenäosusega ka klientideks, kuna oled neid n.ö juba aidanud. (See on üks äriblogi peamisi kasutegureid.)
Pealkirjad ei lähe sisuga kokku
Kui tegeled aktiivselt sisuloomega, siis tead, kui tähtsad on õigesti komponeeritud pealkirjad, sest just need ärgitavad inimesi kodulehel ringi klikkima ja sisu lugema. Kui külastaja aga avastab, et tekst ei vasta pealkirjale, on ta pettunud ning lahkub lehelt.
Seega pole nn klikipealkirjad kõige ausam viis külastajate kodulehele meelitamiseks. Need töötavad inimeste loomulikul uudishimul, kuid paku pealkirjade all ka sama põnevat sisu. Kui mitte, tüütad külastajaid asjata.
Õppetund on järgmine: kuigi inimeste tähelepanu köitmine pealkirjade abil on oluline, väldi külastajate eksitamist ning paku sisu, mida oled neile lubanud.
Tegevuskutsete tekst ei lähe pakkumistega kokku
Samamoodi nagu pealkirjad peavad ühtima selle alla kirjutatud tekstiga, peavad ka tegevuskutsed lubama seda, mida inimesed neile vastates päriselt saavad. Näiteks on parajalt frustreeriv avastada, et tegevuskutses lubatud 50%-sooduskupong kehtib ainult vähemalt 1000 € ostu korral ning valitud kaupadele.
See ei ole üksnes klientidele solvav, vaid haavab ka su üldist mainet, tehigumäärast rääkimata.
Siselingid ei ole kasutajasõbralikud
Korrektsed siselingid on kasulikud nii lugejatele kui ka veebilehele. Need juhatavad külastajaid seotud info juurde ning aitavad veebilehe siseselt parandada tähtsate vahelehtede nähtavust. Mõnel kodulehel on aga siselinkidega omajagu probleeme, kuna külastajaid juhatatakse teemaga mitte seotud vahelehtedele, lingitakse tekstis kummalisi fraase või lisatakse nii palju linke, et tekst muutub keeruliseks lugeda.
Lisa siselingid ainult teemaga seotud vahelehtedele, et aidata parandada külastaja kogemust. Kõige mõistlikum on linkida ankrutekstide abil.
Pildiribade laadimine võtab aega terve igaviku
Pildiribad või –karussellid võimaldavad kuvada palju erinevaid pilte ruumi kokkuhoidvas vormis. Pead aga olema tähelepanelik, et kasutaksid neid õigel viisil.
- Õige viis: Pildiriba laeb kiiresti ning kogu leht ei pea uuesti laadima, kui külastaja mõnel pildil klikib.
- Vale viis: Iga kord, kui külastaja järgmise pildi juurde viival noolel klikib, laeb kogu koduleht uuesti. See pikendab aga kodulehe laadimisaega mitmeid sekundeid.
Pea meeles: Mida kauem veebileht laeb, seda suurema tõenäosusega külastajad sellelt lahkuvad. Seega veendu, et sinu koduleht laeks kiiresti ega vajaks taaslaadimist. Lisa visuaalide alla või kohale ka tekstisisu. Paljud külastajad lasevad kodulehest silmadega üle ega kuluta aega igal pildil klikkimisele.
Tutvu ka meie teenustega:
- Kodulehe valmistamine & Kodulehe tegemine
- E-poe valmistamine & E-poe tegemine
- Online broneerimissüsteem
- Kodulehe turvalisus & E-poe tutvalisus
Tasub teada: