Sul on juba koduleht või mõtled kodulehe tegemise peale? Suurepärane! Soovid oma investeeringust ka maksimumi võtta? Olla kindel, et kodulehte saadab pikaaegne edu? Veel parem! Aga millest alustada?
1. Tee endale väga selgeks, mida sa tahad ning vajad.
Alustame algusest. Mõtle enda jaoks väga selgelt läbi järgmised küsimused:
- Mis on Sinu kodulehe eesmärk?
- Mida peaks kodulehega saavutama?
- Kuidas aitab koduleht Su ärile kaasa?
- Kuidas mõõdad kodulehe kasulikkust?
Isegi, kui koduleht on juba valmis, siis on hea aeg-ajalt endale neid küsimusi meelde tuletada. Nii on kõik sinu tegevused eesmärgipärased ning ei tee “tühja tööd”.
2. Planeeri, planeeri ja siis planeeri natukene veel.
Ühe tõeliselt hästi ehitatud, sihipärase, teaberikka ning SEO-sõbraliku veebilehe tegemine võtab aega. See nõuab pingutust ning lõpuks ka raha. Kodulehe tegija kohustus on tagada see, et kõik pikaaegsed eesmärgid oleksid täidetud. Kõik parandused ning parendused peavad olema tehtud kiirelt. Ka kogu kodulehe süsteem peab vastama ootustele.
Käsil on veebipoe tegemine või eritellimusel tehtud veebirakenduste loomine? Sellisel juhul kasvab planeerimise osatähtsus lausa plahvatuslikult. Seda peamiselt kahel põhjusel:
- Veebileht peab suhtlema rohkemate sisemiste süsteemidega.
- Mängu tulevad ka teiste inimeste ning osakondade pädevused.
Selliste suurte projektide puhul tasub investeerida mõna projektijuhtimise lahendusse. Selleks võib olla näiteks MS Project, Basecamp, Asana vms. Sellised süsteemid aitavad planeerida töövooge, hoida kinni tähtaegadest. Lisaks saab nendega ka hea ülevaate vajalikest ülesannetest.
Pane kirja veebilehe detailne ülevaade. Selle peamiseks põhjuseks on see, et nii saad, mida küsid. Lisaks aitab see hästi läbi mõelda oma projekti erinevaid nüansse. See võimaldab näha suuremat pilti – ehk on midagi, millele pole veel mõelnud. Tehniliste spetsifikatsioonide kirjapanek tagab rõõmsa omavahelise suhte kodulehe omaniku ning arendaja vahel.
3. Teksti kirjutamine ning piltide tegemine võtab aega.
Veebilehe sisu loomine ei tohiks olla kõige viimane asi, mille peale mõtled. Sisule võiks mõelda juba päris alguses. Miks? Sest sisu on disainiprotsessi oluline osa, kuna lõpuks mõjutab see nii kodulehe välimust, funktsionaalsust, struktuuri ja veebilehel liikumist.
Hea sisu on ühe eduka veebilehe võtmeks. Huvitava ja hästi kirjutatud sisu loomine on aga omaette oskus. Kui sul endal puudub aeg või oskused seda teha, siis ära pelga palgata selleks spetsialiste. Tihti kliendid arvavad, et sisuloome on see, kus saab kulusi kokku hoida, tehes seda ise, aga lõpptulemus võib hoopis rohkem kahju tuua.
Heale sisule lisaks on oluline ka suurepärane fotomaterjal. Oma telefoni kasutamise asemel investeeri fotograafi, kes tuleb ja teeb head pildid. Eriti oluline on see toodete ning asukohtade puhul.
4. Saa otsingumootoritega sõbraks.
Viimastel aastatel on SEO maastikul palju muudatusi toimunud. Kodulehed, mis on paksult täis topitud erinevaid märksõnu, ei tööta enam. Mida siis teha? Kui tahad SEO-d tõsiselt võtta, siis tuleks mõelda eraldi eelarve peale, kaasata eksperte ning luua endale õige strateegia. Mõnda lihtsamat asja saad ka ise teha:
- Vaata, et sinu koduleht on korras. Otsingumootoritele meeldib selge, lihtne struktuur, õiged ja asjakohased lehepealkirjad. Loe ka lähemalt SEO-pattudest, mis viivad sind Google’i silmas musta nimekirja.
- Armasta oma sisu. Tegelikult päris loogiline – kui sisu on huvitav ja kasulik, siis inimestele meeldib seda ka lugeda.
- Tee koostööd. Kui vanasti maksti palju raha, et saada backlink ehk tagasilink mõnel väljamõeldud lehel, et Google’i silmis oma tähtsust tõsta, siis täna enam selle nipiga läbi ei löö. Selle asemel otsi võimalusi koostööks teiste äride ning lehtedega. Lisaks vaata, et kasutad oma sotsiaalmeediat ära ning viitad oma kodulehele.
5. Hoia koduleht värske.
Kodulehe tegemine on äärmiselt huvitav protsess. Vähemalt alguses võib see võtta päris palju ressurssi enda alla. Ei tohi aga unustada, et ka pärast veebilehe loomist tuleb hoida seda värskena. Seda nii otsingumootorite kui ka klientide jaoks. Kliendid tahavad ju näha, millised on sinu viimased tööd. Neid huvitab, mis teenuseid pakud ja kuidas saaksid neid aidata. Seega tuleks vähemalt kord kuus (ja see on absoluutne miinimum) kodulehele uut sisu üles panna. See vaev tasub end pikas perspektiivis ära.
6. Miski pole igavene.
Peaaegu kõigel on säilivusaeg. Seda eriti kiiresti muutuvas digitaalmaailmas. Seega sa pead mõtlema ka sellele, et ka sinu veebilehel on säilivusaeg. Mis on hetkel popp ja äge, on iganenud ja igav järgmise kolme aasta pärast. Sa pead pidevalt arenema, et püsida järjel muu maailmaga. Tea, et ühe veebilehe keskmine eluiga on kuskil 3–5 aastat. Pärast seda tuleks mõelda juba kohulehe uuendamise peale.
7. Hoia oma veebiarendajaga ühendust.
Veebimaailm on pidevas muutuses ning kohati on raske nende muutustega kursis olla. Isegi kodulehe tegemise veteranidel on keeruline selles tempos püsida. Samas just see on ka veebiarenduse üks põnevamaid pooli – pidevas muutuses olemine. Muidugi, kui sa just ei ela ja hinga veebiarendust nagu meie, siis võib juhtuda, et mõned tähtsad regulatsioonid või uuendused võivad kahe silma vahele jääda.
Head agentuurid ja arendajad hoiavad oma kliente kursis sellega, mis maailmas veebilahendustega toimub,. Kui muudatused peaksid ka sind puudutama, siis võtame ühendust. Oleme sõbralik punt, kellele meeldib häid lahendusi jagada. Seega, hoiame julgelt kontakti!
Kui vajab abi oma kodulehe tegemisel või veebipoe loomisel, siis võta julgelt ühendust!