Tead ju küll, kuidas see läks. Kodulehte tehes võtsid tasuta WordPressi-teema kasutusele „ainult seniks, kuni tuleb mõni lugeja“ ja plaan oli tulevikus kindla peale premium-teemale üle minna.
Möödas on aga mitu kuud või isegi aastat ning lased jätkuvalt ilma eest saadud ajutisel lahendusel liugu.
Kodulehe teema uuendamine on muidugi jätkuvalt vaja-teha-listis, kuid teha on vaja ka palju muud ning nii lükkub see premiumile üleminek muudkui edasi.
Paraku võib tasuta teema sulle aga siiski omajagu maksma minna, isegi kui sellest kohe aru ei saa.
Mismoodi? Sellest loe edasi.
Miks pole olemas sellist asja nagu tasuta WordPressi kodulehe teemat?
Pidasid end ilmselt üsna nutikaks, kui tasuta teema kasuks otsustasid. Parem säästa raha muu vajaliku tarbeks, kui priisata seda millelegi nii tähtsusetule kui ka tasuta kättesaavale kodulehe teemale, eks ole?
Paraku maksavad „tasuta“ asjad alati varjatud hinda.
Tasuta kodulehe teemad kulutavad palju väärtuslikku aega ning ressurssi. Need röövivad su kodulehelt publikut ja lämmatavad selle arengut.
Mida kauem üleminekuga viivitad, seda kiiremini su veebikodu kokku vajub ning jätad tõenäoliselt suurest frustratsioonist kodulehe tegemise üldse sinnapaika.
Tasuta teema tundus ehk alguses hea idee, kuid see imeb aeglaselt su kodulehest elujõu välja.
Kuidas aru saada, kas tasuta teema saboteerib su kodulehte?
Õnneks on selleks mõned selged märgid.
Vahetad tasuta teemasid tihedamini kui sokke
Kas läbikukkunud giveaway-mängust piisab, et otsustad kodulehe teema ümber vahetada? Kuna sa pole ühegi teemaga veel täiesti rahul olnud, ei jää ükski neist kuigi kauaks kasutusse.
Kodulehele uue teema peale panemine muudab enesetunde korraks ehk paremaks, kuid varsti sügeled jälle muutuse järele. Ükskõik, kas kodulehe disain pole teistega võrreldes piisavalt seksikas, näeb teistele liiga sarnane välja või pead maid jagama hoopis tüütute puudustega funktsionaalsuses – need kõik on tasuta teema kasutamise sümptomid ja pidevate muutuste peapõhjus.
Tihe teemade vahetamine võib tunduda kahjutu harjumusena, kuid sellega kaasnevad mitmed olulised probleemid:
Esiteks kulutab see tohutult aega.
Teemapaki alla laadimine ja kodulehele rakendamine on kiire osa. Seejärel pead aga konfigureerima kõik teema-spetsiifilised seaded ning kontrollima, kuidas uus teema eelnevalt tehtud kohandustega kokku mängib (seejuures parandama manuaalselt ära kõik need kohad, kus asjad ei ühildu). Lisaks tuleb ära täita uued vidina-alad, mida sul enne ei olnud ning üleüldse võtab iga uue vahendi uurimine ja katsetamine aega.
Teiseks muudab see lugeja elu ebamugavaks.
Proovi korraks näha olukorda publiku silme läbi: sa tead, kuidas leheküljel navigeerida ja info üles leida, samuti oled harjunud selle välimuse ja stiiliga – ühesõnaga tunned end kui kodus. Ja äkitselt on kogu asi pea peale pööratud! Üle ei jää muud, kui uue disainiga kohaneda… ja just siis, kui harjuma hakkad, muutub kogu lehekülg jälle. Kas selline asi ei ajaks sind ennastki marru? Ilmselt ikka ajaks küll.
Ühesõnaga, kui sul oleks korralik premium-teema, mis vastaks kõigile vajadustele, ei oleks tarvis seda peaaegu kunagi muuta. (Vähemalt pikka-pikka aega mitte.)
Seega, miks sa raiskad iseenda aega ning sikutad vaipa lugejate jalge alt ära? Investeeri kohandatud premium-teemasse, mis on võimeline koos su vajadustega kasvama ning vajalike muutustega kaasa tulema.
Kasutad pistikprogramme aukude kinni lappimiseks
Kui sul on vaja, et kodulehe teema teeks midagi, mida see tegelikult teha ei oska, näivad pluginad ehk pistikprogrammid kiire ja kasuliku lahendusena. Selline rutakas parandus on aga nagu lekkiva ämbri lappimine: juba pisike ettenägematus võib paiga pealt lüüa ning vesi jookseb jälle läbi.
Kui isegi üks kasutatav plugin on kehvasti programmeeritud, võib see kogu blogi teosammule aeglustada või turvariskidele haavatavaks muuta.
Loomulikult pole kõik pluginad halvasti ehitatud. On olemas terve hulk suurepäraseid pistikprogramme. Enam kui 42 000 valiku hulgas on aga terade sõkaldest eraldamine paras kunsttükk (kui sa muidugi ise programmeerija pole) ning igaühe kasutamine neist kätkeb teatavat riski. Riski, mida sa ei peaks võtma, kui su teema juba kõiki vajalikke vahendeid hõlmaks.
Kodulehele lisaväärtuse andmiseks kasutatakse tihti näiteks selliseid pluginaid:
- Sotsiaalmeedia tööriistad
- Seotud postitused
- Optimeeritud fotogaleriid
- Kirjaviiside haldurid
- Visuaali kujundamise moodulid
Premium-teemadega nagu näiteks ThriveThemes käivad kõik ülalnimetatud funktsioonid kaasas ning on sinna juba sisse ehitatud, mistõttu kaob vajadus täiendavate pluginate järele.
Mõned pistikprogrammid on siiski ka premium-teema kasutamisel vältimatud. Kuidas aga aru saada, kas lisaprogrammid annavad su kodulehele legitiimset uut funktsionaalsust või lapivad lihtsalt auke tasuta teemas?
Võrdle oma pistikprogramme selle listiga, kus on kirjas 7 hädavajalikku WordPressi-pluginat. Kui kolm või enam neist ei mahu nimekirjas osutatud kategooriate alla, kasutad sa oma pluginaid tõenäoliselt teema-aukude lappimiseks. Aeg on see lekkiv ämber minema visata ning uus muretseda. (Universaalne laia valiku sisseehitatud funktsioonidega premium-teema säästab sind paljudest hädadest.)
Su navigeerimisriba on nagu prussakas, mida lihtsalt ei õnnestu maha lüüa
Iga oma tiitlit vääriv blogija vajab optimeeritud maandumislehte, kus ei ole navigatsiooniriba ja kus ei ole küljeriba, mis juhivad lugeja tähelepanu eemale peamisest tegevusele kutsuvast sõnumist nt registreerida end uudiskirja saajaks.
Kurja juur on selles, et enamik tasuta teemasid ei võimalda navigatsiooniriba eemaldamist.
Paljud teemad lubavad küll ära võtta küljeriba (st tõmmata sisu kogu lehekülje ulatusse), et saaks luua kas ühelehelise või staatilise kodulehe, ent ei anna võimalust eemaldada navigatsiooniriba konkreetsetelt vahelehtedelt, mis on maandumislehe tööefektiivsuse saavutamiseks paraku määrava tähtsusega.
Seda suudavad teha vähesed tasuta pistikprogrammid, kuid tagasiside näiteks nendele pluginatele näitab mitmeid komplikatsioone (mäletad ikka, et hoiatasime sind kehvasti programmeeritud pluginate eest?)
Kui sa pole kindel, kas su teema võimaldab maandumislehe loomist, siis saad seda kontrollida järgmiselt:
- Tee WordPressi administraatori-töölaual lahti „Pages“ vaade ning ava üks vahelehtedest toimetamiseks.
- Leia parempoolses tulbas „Page Attributes“. (Kui sa seda ei näe, kliki „Screen Options“ ja kontrolli, et „Page Attributes“ oleks märgitud.)
- Kui teema võimaldab maandumislehe loomist, on „Page Attributes“ all tavaliselt näha „Template“ koos võimalusega valida põhjaks kas „Landing Page“ või „Blank Page“. Kui maandumislehe või tühja lehe põhju ei ole, näevad valikud välja umbes alljärgnevad või ei ole „Template“ sektsiooni üldse välja toodud.
Olemasolevaid funktsioone saad kontrollida ka teema dokumentatsioonist, mille leiad liikudes Appearance > Themes > Theme Details (kliki oma teema pisipildil). Seejärel kliki autori nimel (teema nime all), mis viib teema arendaja kodulehele. Kui seal pole maandumislehe funktsiooni mainitud, siis seda ilmselt ei ole.
Kui teema maandumislehe loomist ei toeta, võid selleks soetada ka premium-pistikprogrammi, kuid miks mitte panna see raha siis juba kõik-ühes premium-teema alla, mis oskab lisaks maandumislehele ka palju muud teha?
Sa leiad kodulehelt vea ning kasutajatoest pole ei kasu ega tuge
Mis võiks põhjustada enam meelehärmi, kui teemaga seotud tehniline probleem, millega keegi sind ei aita?
Kahjuks on tasuta teemad kurikuulsad oma puuduliku kasutajatoe poolest, kui seda üldse pakutakse.
Loomulikult ei saagi eeldada, et tasuta kasutajatugi oleks palgalisega samal tasemel. Kui aga isegi suuri vigu ignoreeritakse, on alust muretseda, et arendaja on teema sinnapaika jätnud ja eluga edasi liikunud.
Näiteks võid märgata, et midagi sinu veebilehel ei näe pärast teema viimasele versioonile üleminekut enam samamoodi välja või ei tööta mõni funktsioon päris nii nagu peaks. Sellistes olukordades vajad suure tõenäosusega tehnilist tuge, kes probleemi diagnoosiks ja vea parandaks.
Kui kasutajatugi ei vasta või ei ole ühenduse võtmiseks viisigi, jääb su ainsaks abimeheks Google’i otsing. Erinevates foorumites võib olla sõna võtnud sama probleemiga inimesi, kes on lahenduse leidnud. Isegi kui selline otsinguretk osutub viljakaks, on see siiski tüütu ning võtab palju aega.
Aga mis siis, kui sul pole oma teemaga veel probleeme olnud? Kuidas kindlaks teha, et vajadusel on abi olemas?
Isegi kui hetkel kõik laitmatult toimib, saad nende nelja küsimuse abil hea ülevaate oma teema kasutajatoe tegevusest enne, kui pead ise nende uksele koputama.
- Külasta kasutajatoe foorumit ja vaata 5-10 postitust viimase 30-60 päeva jooksul. Kas disainer või kasutajatoe-tiim on nendele päringutele vastanud?
- Kui on, kas vastati kohe?
- Kas abi tuli meeldivas toonis või näis kasutaja probleem vastajale pigem häirivana?
- Kas probleem leidis lahenduse?
Kui pead kas või ühele neist küsimustest eitavalt vastama või oled olnud ise silmitsi programmiveaga, millele kasutajatoelt abi ei tulnud, siis säästa end peavalust ja investeeri kvaliteetse kasutajatoega premium-teemasse.
Opt-ine ei saa paigaldada sinna, kus neid kõige rohkem vaja oleks
Opt-in-vormi ehk e-posti aadresse koguva kastikese saab tasuta teemade puhul probleemideta paigaldada küljeribale (lihtsalt kopeeri ja kleebi koodijupp oma e-posti pakkujalt tekstividinasse ning aseta see küljesektsiooni). Opt-ine võib aga tegelikult vaja minna hoopis teistes kohtades, kuhu neid aga niisama lihtsalt liigutada ei õnnestu.
Küljeriba ei ole opt-in-vormile sugugi parim koht. Muidugi võid neid ka sinna panna ja põhivajaduse ära katta, kuid turundamisel ei saa küljeribale suurt loota. Nimelt on selle kasutamine reklaaminduses nii levinud, et lugejad on treeninud end ekraani küljel paiknevat infot mitte vaatama. Neil on välja kujunenud „küljeriba-pimedus“.
Külje asemel võiksid kaaluda kaht võtmepiirkonda, kus e-posti aadressi küsiv tellimusvorm paremini silma hakkab:
- postituse kohal, kus lugeja näeb seda juba enne lehekülge allapoole kerimist;
- postituse all, kus see tõmbab lugeja tähelepanu siis, kui ta on sisu nautimise lõpetanud.
Opt-ini lisamiseks mainitud piirkondadesse vajad täiendavaid vidina-alasid (ehk sektsioone, kuhu on võimalik lisada iga postituse ja/või vahelehe juures nähtaval olevaid vidinaid).
Kahjuks lubab enamik tasuta teemasid paigaldada vidinaid vaid tavapäraselt küljele või lehekülje jalusesse. Kuigi mõned pluginad võimaldavad lisada kohandatud vidina-alasid, kaasnevad nende „häkkerilahendustega“ samad riskid, millest oli juttu juba 2. punkti juures.
Mis oleks siis kõige lihtsam viis opt-in-vormi lisamiseks sinna, kust sellest ka tulu tõuseks? Vastuseks on premium-teema, mis on varustatud infoblokkide hiirega soovitud kohta vedamise (drag-and-drop) funktsiooniga. Sellised teemad lasevad paigaldada nii opt-inid kui ka mis tahes muu sisu täpselt sinna, kuhu vaja. Probleem lahendatud!
Koduleht laeb nagu teed ületav tigu
Kas su koduleht avaneb sekundiga või jõuab lugeja vahepeal võileiba tegemas käia? Kui tuttavam on viimane stsenaarium, võib selles süüdi olla tasuta teema.
Paljude tasuta teemade kood on tublisti ülekoormatud või kiilutud täis aeglast laadimist põhjustavat JavaScripti. See on üsna nigel uudis, kui soovid külastajaid lehel hoida.
JavaScript laeb nimelt iseäranis aeglaselt mobiilseadmetes ning kuna üha rohkem inimesi loeb blogisid nutitelefonist, võib teosammul laadimine su loetavust tõsiselt kahjustada.
Muidugi ei ole aeglane laadimine alati WordPressi-teemast tulenev probleem. Mõnikord on asi muus, näiteks serveris või optimeerimata fotodes. Järgmiste sammude abil võid kindlaks teha, kas blogi aegluses võib süüdistada teemat:
- Ava Google PageSpeed Insights.
- Trüki sisse oma URL-aadress ja kliki „analyze“.
- Kuvatakse lehekülje kiirustulemus mobiilseadmetes ja arvutites. Salvesta oma skoor, et saaksid seda hiljem võrrelda.
- Järgmiseks pane oma koduleht hooldusrežiimile. Installi WP Maintenance Mode plugin, aktiveeri see ja ava seaded. „Design“ all saad kohandada avalehe-vaate (splash page), mis avaneb lugejale hooldusrežiimi ajal. „General“ all jäta üks vahelehtedest sellest vaatest välja. Selleks trüki vahelehe lingijätk (page slug) „Exclude“-kasti (selle vahelehe peal teed kiirustesti, seega kasuta kas uut postitust või lehekülge, mille olemasolu keegi ei tea). Seejärel määra staatuseks „Activated“ ja kliki „Save settings“.
- Nüüd võid ajutiselt oma teema välja lülitada. Selleks aktiveeri üks vaikimisi-teemadest, mille oled saanud koos WordPressi installimisega, näiteks „Twenty Sixteen“. (Kuigi WordPress.org teemad on samuti tasuta, annavad need oma kvaliteetse koodiga sulle testimiseks hea võrdlusmomendi.)
- Ava uuesti Google PageSpeed Insights ja analüüsi oma URL-aadressi veel kord.
- Kui pärast teema väljalülitamist osutub saadud skoor kõrgemaks, on selge, kuhu koer on maetud.
Kui tasuta teema tõmbab su lugejakogemusele pidurit, investeeri välkkiiresse premium-teemasse ning võid kindel olla, et su jälgijad jäävad sinuga.
Sulle häkiti sisse – jälle!
Oled ilmselt kuulnud, et turvakaalutlustel peaksid oma WordPressi alati viimasele versioonile värskendama. Teadsid sa aga seda ka, et blogi teema ajakohasena hoidmine on sama oluline? Regulaarselt värskendamata teemaga ei kaasne üksnes hunnik programmivigu, vaid arvestada tuleb ka turvariskidega.
Paraku tasuta teemasid enamasti ei ajakohastata. Lisaks on need on kurikuulsad programmiehituses kasutatud base64 koodi poolest, mis on kerge saak pahatahtlikku koodi, pahavara ning süstitud ja enkrüptitud linke levitavatele spämmeritele.
Mõned levinud märgid sellest, et sinu blogisse on sisse häkitud:
- Koduleht on muutunud
- Sinu veebiaadress juhib mingile muule võõrale kodulehele
- Brauser annab hoiatusteadet, et su koduleht võib olla ohustatud
- Su administraatoriparool ei tööta ning administraatori vaatesse ei pääse sisse
- Google kuvab punase hoiatuslehe
- Üks või mitu vahelehte ei lae enam, kuigi sa pole mingeid sellekohaseid muudatusi teinud
- Analüüsitööriistad näitavad su kodulehel kahtlast liiklust (eriti teistest riikidest)
Kuidas aga kindel olla, et tegu on tõepoolest häkkimisega? Kasuta sissetungi väljaselgitamiseks tasuta pahavara-skännerit nagu Is it Hacked? Või Sucuri SiteCheck.
Kui oled sattunud häkkeri ohvriks, jälgi kontrolli taastamiseks seda protseduuri ja löö kord majja. Seejärel hangi endale premium-teema tunnustatud tegijatelt. Vaata näiteks Elegant Themes, StudioPress, Themify või WooThemes tooteid.
Aeg on tasuta WordPressi-teema kõrvale heita
Tasuta teema piirab su võimalusi. (See võib su kodulehe koguni nurjata.) Aeg on lasta premium-teemal töö üle võtta.
Jah, uue teemaga pead küll otsast peale hakkama ning veidi rahakotti kergendama, kuid su koduleht on selle välja teeninud. Sina oled selle välja teeninud.
Kodulehte investeerimine annab see sulle vastu rohkem lugejaid ja võib-olla et rahalistki tulu. See oleks ju hinda väärt?
Heida pilk mõnele ülalpool soovitatud teemale, vali sobiv välja ja installi. Seejärel võid kergendatult hingata.
Pärast tasuta teemast ja sellega kaasnenud hädadest lahti saamist võid lõpetada muretsemise blogi lämbumise pärast ning keskenduda tõeliselt olulisele.
Anna oma veebilehele võimalus õitsele puhkeda!
Tutvu ka meie teenustega:
- Kodulehe valmistamine & Kodulehe tegemine
- E-poe valmistamine & E-poe tegemine
- Online broneerimissüsteem
- Kodulehe turvalisus & E-poe tutvalisus
Tasub teada: